Tujina

Srbi tudi uradno z novo ustavo

Beograd, 08. 11. 2006 15.22 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Srbska skupščina je razglasila novo srbsko ustavo, ki jo je na podprla tudi potrebna večina srbskih volivcev.

Predsednik srbske vlade Vojislav Koštunica je pozdravil razglasitev nove srbske ustave.
Predsednik srbske vlade Vojislav Koštunica je pozdravil razglasitev nove srbske ustave. FOTO: Reuters

Nova srbska ustava je 30. septembra dobila več kot dvotretjinsko podporo poslancev, na dvodnevnem referendumu konec oktobra pa jo je podprla tudi zavezujoča več kot polovica srbskih volivcev. Srbska volilna komisija je uradne rezultate referenduma, ki je potekal 28. in 29. oktobra, razglasila minuli četrtek.

Zdaj mora skupščina sprejeti še ustavni zakon, v katerem mora biti opredeljen rok za splošne volitve, kar je od Beograda zahtevala tudi mednarodna skupnost. Vodilne parlamentarne politične stranke se v preteklih dneh niso mogle dogovoriti o datumu parlamentarnih in predsedniških volitev. Po poročanju beograjskih medijev je Koštuničeva vlada danes dopoldne oblikovala predlog ustavnega zakona, skupščina pa naj bi ga predvidoma obravnavala v četrtek na posebnem zasedanju.

Predsednik Tadić in premier Koštunica naj bi se o datumu parlamentarnih volitev dogovorila najpozneje do petka, če pa jima to ne bo uspelo, bo mednarodna skupnost naložila posebnemu odposlancu ZN za Kosovo Marttiju Ahtisaariju, naj se nemudoma loti izdelave predloga o prihodnjem statusu Kosova, ki je formalno še vedno južna srbska pokrajina.

Če ustavni zakon v skupščini ne bo dobil dvotretjinske podpore, bi se po mnenju radikalcev zastoj lahko rešili z odstopom Tadića in Koštunice.
Če ustavni zakon v skupščini ne bo dobil dvotretjinske podpore, bi se po mnenju radikalcev zastoj lahko rešili z odstopom Tadića in Koštunice. FOTO: Reuters

Tadić se zavzema za sočasne skupščinske in predsedniške volitve, vendar temu javno najbolj nasprotujejo radikalci (SRS) in socialisti (SPS). Radikalci so sporočil, da so za četrtkovo sejo parlamenta pripravili lastni predlog ustavnega zakona, po katerem naj bi bile skupščinske volitve 4. februarja, predsedniške pa 21. maja 2007.

Ustavni zakon mora tako kot najvišji državni akt dobiti v skupščini najmanj dvotretjinsko podporo, kar bo po mnenju radikalcev težko doseči, kar bi se lahko v skrajnem primeru razrešilo z odstopom tako Tadića kot Koštunice.

Uradno je novo ustavo, ki je zamenjala t. i. Miloševićevo ustavo, razglasil predsednik srbskega parlamenta Predrag Marković. Skupščine, ki je bila prvič po neodvisnosti Srbije v poslopju parlamenta nekdanje Jugoslavije, so se udeležili tudi srbski predsednik Boris Tadić, predsednik vlade Vojislav Koštunica z vsemi svojimi ministri, najvišji predstavniki vseh glavnih verskih skupnosti v Srbiji, predstavniki diplomatskega zbora ter vseh najbolj pomembnih srbskih ustanov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.