Minister Zoran Stojković je sicer povedal, da se z generali pogajajo in izrazil upanje,da se bodo generali sami predali sodišču. "Nikakršnih aretacij ali prisilnih izročitev Haagu ne bo," je dejal Stojković. Generali, katerih imena v javnosti niso znana, so obtoženi za vojne zločine na Kosovu v letih 1998-99. Šlo pa naj bi za generale Pavkovića, Lazarevića in Lukića ter še enega, neznanega generala. Prvi trije se v javnosti že dlje časa ne pojavljajo, neuradno pa naj bi le Lukić razmišljal o morebitni predaji, medtem ko bi generala Pavković in Lazarević pristala le na sojenje pred domačim sodiščem.
Minister Stojković je tudi kritiziral izjavo ministra za človekove pravice Rasima Ljajića, ki je dejal, da lahko Srbija za dolgo časa pozabi na pogajanja z EU ali zvezo Nato, če ne bo izročila obtoženih. "Tovrstne izjave lahko samo še bolj prestrašijo generale in to prav v trenutku, ko je dosežen konsenz, da bo država, potem ko se bodo predali, stala za njimi in naredila vse, kar je v njeni moči, da bi jim sodili doma," je dejal Stojković, poroča beograjski radio B92.
Srbi podpirajo izročitev obtoženih a ne verjamejo sodišču
Po rezultatih javnomenjskih raziskav, ki jih je opravil Center Inštituta za družbene vede za politološke raziskave in javno mnenje, se je proti sodelovanju Srbije s Haaškim sodiščem izreklo 28 odstotkov anketiranih, četrtina pa je izbrala kakšen drugi odgovor oziroma ni vedela, kaj naj odgovori, poroča časopis Danas.
Čeprav se je za izročitev obtoženih zavzelo 35 odstotkov vprašanih, pa jih le 13 odstotkov zaupa sodišču, medtem ko jih kar 55 odstotkov Haaškemu sodišču ne zaupa.
Raziskavo so naredili na reprezentativnem vzorcu 2005 prebivalcev Srbije, še poroča časopis.