Tujina

Srbska cerkev o Kosovu

Beograd, 04. 11. 2005 16.40 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

"Sleherna pomisel o ugrabitvi Kosova bi pomenila odvzemanje ozemlja, ki velja za srbsko duhovno zibelko.«

Srbska cerkev je prepričana, da Kosovo spada v Srbijo
Srbska cerkev je prepričana, da Kosovo spada v Srbijo FOTO: Reuters

Sabor srbske pravoslavne cerkve, ki je začel svoje redno zasedanje v sredo, je izrazil prepričanje, da mednarodna skupnost med pogajanji o prihodnjem statusu Kosova ne bo "zaobšla pravice in prava, na katerih temelji ureditev v svetu«
 
"V jeziku pravice in mednarodnega prava bi sleherna pomisel o ugrabitvi Kosova pomenila, da pred očmi vsega sveta v 21. stoletju neki demokratični državi sredi Evrope s silo odvzemajo del ozemlja, ki povrh vsega velja za njeno duhovno zibelko", je izpostavljeno v sporočilu sabora, ki ga je prebral poglavar srbske pravoslavne cerkve Pavle.

Sklicevanje na ozemeljsko celovitost

Slovenski predsednik Janez Drnovšek v zadnjem pismu, ki ga je naslovil tudi na srbsko pravoslavno cerkev, piše, da je bistveni element politične rešitve kosovskega vprašanja položaj srbske manjšine na Kosovu, ki ji bo treba zagotoviti varnost in ustrezno stopnjo avtonomije.

Drnovšek vidi ključ za rešitev stanja na Kosovu v opredelitvi eksteritorialnega statusa za največje kulturne, verske in zgodovinske spomenike na Kosovu. Med njimi našteva samostan Visoki Dečani, samostan Gračanica, samostan in patriarhija v Peči, katedralo Bogorodice Ljeviške v Prizrenu in Banjski samostan.

Kot je znano je Drnovšek predtem razburil srbski vrh z izjavo, da je samostojnost za Kosovo edina realna možnost, kar je izzvalo oster odziv uradnega Beograda, ki je odpovedal načrtovani Drnovškov obisk v Beogradu.

Rešitev za Kosovo ne more biti enostransko vsiljeno in ne rezultat krojitve ozemelj na etnični podlagi, saj bi to izzvalo množična izseljevanja in nove napetosti na Balkanu. Sabor tudi meni, da bi morala srbska skupščina v primeru vsiljene rešitve obvestiti vso Srbijo, da je bila "izvršena nelegitimna in nelegalna okupacija dela nacionalnega ozemlja"

Sabor srbske pravoslavne cerkve je vseskozi podpiral tudi stališče premiera Srbije Vojislava Koštunice, da je treba status Kosova reševati v skladu z mednarodnimi načeli o nedotakljivosti suverenosti in ozemeljske celovitosti demokratičnih držav. 

Koštunica z veleposlaniki EU 

Srbski premier Vojislav Koštunica se je sešel z veleposlaniki držav članic Evropske unije v Srbiji in Črni gori in jim pojasnil, da se bo uradni Beograd med pogajanji o prihodnjem statusu Kosova zavzemal za kompromisno rešitev v obliki bistvene avtonomije pokrajine znotraj meja državne skupnosti, je sporočila vladni urad za sodelovanje z mediji. 

O Kosovu bo kmalu razpravljala tudi srbska skupščina, v soboto pa bo znana sestava skupine SČG za pogajanja o prihodnjem statusu pokrajine.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10