Bivši zunanji minister ZRJ, sedaj predstavnik v Paktu stabilnosti za JV Evropo Goran Svilanović je v pogovoru za beograjski Blic menil, da bi v primeru neuspeha novih pogajanj o statusu Kosova prišlo do delitve Kosova. Kot je dejal, ima srbska vlada v primeru neuspeha pogajanj plan B, saj se zaveda, "da tudi če pride do razglasitve samostojnosti Kosova in če jo celo prizna EU", da so s tem "dejansko razdelili Kosovo, ker ni možnosti, da bi se sever Kosova kdajkoli integriral v ostali del".
Po njegovi oceni je delitev Kosova možna, če bo tak dogovor dosežen na pogajanjih, "bližnjica" do nje pa bi bila razglasitev samostojnosti. Sam sicer meni, da srbska vlada o delitvi ne bo govorila, ker bi kompromitirala svojo pogajalsko pozicijo glede integritete Srbije, ampak da bo ta ideja, "če bo do tega prišlo", prišla iz kake druge strani, morda kosovskih Albancev.
Vsekakor pa je v primeru, da na pogajanjih ne bodo dosegli kompromisa, po njegovi oceni ena od možnosti razglasitev neodvisnosti Kosova, pri čemer je ključnega pomena, ali jo bo priznala Evropska unija.
Kosovo po njegovi oceni niti po novih pogajanjih "ne bo tesneje povezano s Srbijo, temveč samo vse ohlapneje in tako do konca". "V tem procesu pa bo sever ostal tam, kjer je," ostal bo "v vsakem smislu neposredno in popolnoma povezan s Srbijo, ne glede na pravno definicijo statusa," je še dejal Svilanović. Končnih odločitev o statusu Kosova pa ne pričakuje pred predsedniškimi volitvami v ZDA, ki bodo prihodnje leto, piše na spletni strani Blica.
Po neuspešnem reševanju vprašanja prihodnjega statusa Kosova v VS ZN, katerega rezultat je bil načrt posebnega odposlanca ZN Marttija Ahtisaarija, so Združeni narodi vprašanje predali kontaktni skupini za Kosovo, ki je odločila, da bo pripravo pogajanj poverila ožji ekipi, sestavljeni iz predstavnikov ZDA, Rusije in EU. Datum začetka pogajanj še ni določen, navedena trojka pa se bo v četrtek v Londonu sestala z ostalimi predstavniki kontaktne skupine. Po poročanju vseh medijev naj bi nato trojka Prištino in Beograd obiskala še ta teden.
Pred začetkom pogajanj je srbska vlada minuli teden članicam kontaktne skupine poslala predlog pravil za pogajanja, v katerih med drugim zahteva časovno neomejena neposredna pogajanja o prihodnjem statusu med Prištino in Beogradom.
Kot je danes za Blic pojasnil državni sekretar na srbskem ministrstvu za Kosovo Dušan Proroković, bi neposredna pogajanja omogočila določitev najmanjšega skupnega imenovalca oziroma kompromisa med stranema. Pri tem je izpostavil, da se doslej strani neposredno o statusu še nista pogovarjali, saj sta dve leti porabili samo za pogajanja o tehničnih vprašanjih.
Glede možnega kompromisa je dejal, da Beograd kosovskim Albancem ponuja široko avtonomijo in možnost, da "sami vplivajo na gospodarski razvoj pokrajine, da sami upravljajo s svojimi viri in organizirajo svoj notranji sistem" ter da se "samostojno predstavljajo v nekaterih organizacijah, npr. na področju športa ali kulture". Kompromis pa ima mejo, to je ozemeljska celovitost in suverenost Srbije, je še dejal.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.