Tujina

Srečanje Busha in Blaira

London, 20. 11. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Bush se je drugi dan obiska v Veliki Britaniji srečal s tesnim zaveznikom v vojni proti Iraku, britanskim premierom Blairom.

B&B sta vedno bolj zaskrbljena zaradi terorističnih akcij, v javnosti pa skušata ustvariti vtis velikega optimizma
B&B sta vedno bolj zaskrbljena zaradi terorističnih akcij, v javnosti pa skušata ustvariti vtis velikega optimizma FOTO: Reuters

Potem ko ga je včeraj sprejela kraljica Elizabeta II., se je ameriški gost danes srečal s premierom Blairom in imel novinarsko konferenco. Po besedah britanskega zunanjega ministra Jacka Strawa, naj bi se v sogovornika dotaknila današnjih napadov v Carigradu, pa tudi razmer v Iraku in ravnanja z britanskimi ujetniki v ameriškem vojaškem oporišču Guantanamo na Kubi. Bush je povedal, da bombni napad v Turčiji jasno kaže, kako teroristi nasprotujejo svobodi človeštva, poudaril pa je, da bodo ZDA v Iraku svoje vojaške sile obdržale toliko časa, kolikor bo treba. Ameriški predsednik se je zavezal tudi, da bo v kratkem sprejel odločitev glede dajatev na jeklo. Britanski premier Tony Blair je poudaril, da bombe, odvržene na britanske administrativne točke v turški prestolnici, ne bodo zmanjšale britanskega boja proti terorizmu, prav tako se ne bo zmanjšalo število britanskih vojakov v Iraku. "Zavedati se moramo, da si v soočanju s teroristi ne smemo dovoliti nikakršnega umika, nobenega kompromisa in obotavljanja, če hočemo narediti konec temu zlu," je bil odločen Blair.

Na vprašanje o morebitnem zmanjšanju števila ameriških vojakov v Iraku, ki jih je sedaj kakih 130.000, je Bush spomnil, da so že napovedali, da bodo od leta 2004 začeli vračati svoje vojake in da bo njihovo število v skladu s potrebami po zagotavljanja varnosti.

Glede devetih Britancev, ki so zaprti v ameriškem vojaškem oporišču v Guantanamu, Bush v pogovoru Blairu ni dal nobenih zagotovil, ponovil je le, da so del skupine nezakonitih borcev. Dodal je še, da bodo vprašanje reševali z britansko vlado. London namreč želi doseči, da bi jim sodili v Veliki Britaniji.

Sinoči je ameriške goste gostila britanska kraljica (Foto: Reuters)
Sinoči je ameriške goste gostila britanska kraljica (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Bush, ki bo v petek končal štiridnevni obisk, prvi državniški obisk kakega ameriškega predsednika v Veliki Britaniji, se je pred pogovori z Blairom s soprogo Lauro srečal z družinami sedmih britanskih vojakov, ki so bili ubiti v Iraku. Položil je tudi venec pred spomenik neznanemu junaku.

Protestniki zrušili Bushev kip

Ob vzklikih več deset tisoč protestnikov, ki nasprotujejo obisku ameriškega predsednika Georgea Busha v Veliki Britaniji in vojni v Iraku, so na londonskem trgu Trafalgar Square simbolično zrušili kakih šest metrov visok, iz kartona narejen Bushev kip. Protestniki so zrušenje Bushevega kipa pospremili z vzkliki "Dol z Bushem!". Medtem so se na osrednji londonski trg še naprej vile množice ljudi, ki so vpili "Bush, Blair - terorista!".

Na današnjem protestnem shodu proti Bushevemu obisku in vojni v Iraku v središču Londona so organizatorji, koalicija mirovnih gibanj "Stop the War", popoldne našteli kakih 200.000 udeležencev, medtem ko je policija poročala o 70.000 protestnikih. Udeleženci so shod začeli na Trafalgar Squaru, od koder so krenili proti reki Temzi, od tam proti poslopju britanskega parlamenta, mimo Whitehala in nazaj na Trafalgar Square.

Policija je sporočila, da je od začetka Bushevega obiska v Londonu doslej aretirala 50 ljudi, in sicer v povezavi s tatvinami, pijančevanjem in posedovanjem drog. Ob Bushevem obisku so sicer vsak dan potekali manjši protesti v Londonu, pa tudi drugod po državi, na katerih se je zbralo več sto ljudi. Za varnost skrbi kakih 14.000 policistov.

Današnji protesti naj bi potekali pod geslom Ustavite Busha (Foto: Reuters)
Današnji protesti naj bi potekali pod geslom Ustavite Busha (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Britanski Scotland Yard je sicer po današnjih napadih v Carigradu opozoril, da bi do podobnih terorističnih napadov kot v Turčiji lahko prišlo tudi med temi demonstracijami. Ob tem je dodal, da bi lahko policija med demonstracijami uporabila sporni 44. člen protiterorističnega zakona, ki dovoljuje zaslišanje in preiskavo vseh sumljivih oseb.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10