Ameriški predsednik George Bush je na prvem dvostranskem pogovoru s francoskim predsednikom Jacquesom Chiracom po začetku iraške krize ob robu vrha G-8 v Evianu dejal, da bo po razhajanjih glede Iraka težko, da pa je treba iti naprej. Bush je izrazil prepričanje, da bo v bližnjevzhodnem mirovnem procesu dosežen napredek, Chirac pa mu je zaželel uspeh v prizadevanjih za mir na Bližnjem vzhodu. "Podpora Francije, pa tudi Evropske unije in Rusije prizadevanjem ameriškega predsednika je brez zadržkov," je dejal Chirac. "Imela sva zelo uspešen sestanek, na katerem sva našla skupno besedo o doseganju rasti svetovnega gospodarstva v prihodnosti. To je znak zaupanja in enako so poudarili tudi voditelji ZDA, evropskih držav, Japonske in Rusije. To je zelo spodbudno," je še dodal predsednik Chirac.
V današnjem pogovoru sta Bush in Chirac govorila tudi o razmerah v Iraku, Iranu in Afganistanu, pri čemer sta soglašala, da je po sprejemu resolucije VS ZN o obnovi Iraka napočil čas za sodelovanje med državama glede Iraka. Na pogovoru o razmerah v Iraku in na Bližnjem vzhodu se je Bush v Evianu danes pogovarjal tudi z britanskim premierom Tonyjem Blairom. Bush je sicer dejal, da je prepričan, da bo v bližnjevzhodnem mirovnem procesu prišlo do napredka.
Ameriški predsednik George Bush je zapustil vrh v Evianu in že prispel v Šarm el Šejk, kjer se bo jutri udeležil ameriško-arabskega vrha o bližnjevzhodnem mirovnem procesu. Busha je ob prihodu sprejel egiptovski predsednik Hosni Mubarak. Bush se bo na pogovorih o bližnjevzhodnem mirovnem procesu sestal z egiptovskim predsednikom Hosnijem Mubarakom in palestinskim premierom Mahmudom Abasom, pa tudi s savdskim prestolonaslednikom Abdulahom Abdel Azizom, jordanskim kraljem Abdulahom II. in bahrajnskim kraljem Hamadom bin Iso Al Kalifo. V sredo pa se bo Bush v Akabi v Jordaniji sestal z izraelskim in palestinskim premierom Arielom Šaronom in Mahmudom Abasom.
G-8 o ukrepih proti terorizmu
Voditelji G-8 so se tudi dogovorili o akcijskemu načrtu za boj proti terorizmu. Med drugim naj bi ustanovili protiteroristično delovno skupino G-8, ki bo zainteresiranim državam pomagala pri izobraževanju policistov in pravosodnih organov v boju proti terorizmu.
Prav tako naj se dogovorili o učinkovitih ukrepih in mehanizmih, s katerimi naj bi preprečili, da bi se prenosne protiletalske rakete znašle v rokah teroristov. Predstavniki G-8 so se dogovorili tudi o uvedbi biometričnih podatkov, s čimer zmanjšali število ponarejenih osebnih dokumentov.
Več denarja za Sklad za boj proti aidsu
Južnoafriški predsednik Thabo Mbeki je ob koncu srečanje med G-8 in državami, članicami Novega partnerstva za razvoj Afrike ( Egipt, Južnoafriška republika, Senegal in Alžir), ki je potekalo v nedeljo zvečer, sporočil, da bo EU letno v Sklad za boj proti aidsu namenila milijardo dolarjev. ZDA so nedavno napovedale, da bodo za boj proti aidsu v 14 afriških, karibskih in pacifiških državah za prihodnjih pet let namenile 15 milijard dolarjev, med njimi pet milijard dolarjev za svetovni sklad. Francoski predsednik Jacques Chirac pa je v nedeljo napovedal, da bo Francija letno v omenjeni sklad prispevala 150 milijonov evrov in s tem potrojila dosedanjih 50 milijonov evrov.
Danes predvsem o gospodarskih temah
Voditelji G-8 so osrednjo pozornost namenili gospodarski rasti in možnostim, kako jo oživiti v luči problemov, s katerimi se sooča ta skupina držav. ZDA in Nemčiji grozi deflacija, Evropa se sooča z recesijo, Japonski pa se ne uspe izvleči iz krize. Voditelji so govorili tudi o zvišanju konkurenčnosti, o spoštovanju prakse dobrega gospodarjenja, predvsem v luči lanskih finančnih škandalov v ZDA, spregovorili pa so tudi o padanju tečaja dolarja. Ta je v zadnjem času izgubil precej vrednosti, predvsem v primerjavi z evrom in jenom. Ameriški predsednik Bush je znova poudaril pripravljenost ameriške vlade za politiko močnega dolarja.
Protesti zasenčili začetek vrha
Več tisoč protestnikov proti vrhu G-8 se je včeraj zbralo v francoskem kraju Annemasse in v švicarski Ženevi, kjer so pripravili velik pohod. Protestniki so v Ženevi razbili več kot sto prodajaln, spopadli pa so se tudi s policijo.
Župan Ženeve Christian Ferrazino je o protestnikih dejal, da tu niso zato, da bi posredovali sporočilo miru. "Policija je aretirala več nasilnežev. Storili bomo vse, da bodo ljudje lahko živeli normalno in ne bomo tolerirali nasilnežev in razgrajačev," je še dejal Ferrazino.