V avstralskem Sydneyu je več kot milijon ljudi, z ogromnim, 12-minutnim ognjemetom, proslavilo skok v novo leto 2008. Toplo vreme je privabilo rekordno število ljudi, ki so med prvimi - ob 14.00 po srednjeevropskem času - praznovali prihod novega leta. Tradicionalni ognjemet je obsijal čudovito sydneyjsko opero in pristanišče, poleg turistov pa si ga je ogledala več kot četrtina prebivalcev Sydneyja.
V novo leto z ekološkimi prizadevanji

Mestne oblasti v Sydneyu so novoletno praznovanje združile z ekološko ozaveščenostjo. Zato so pri novoletni osvetljavi uporabili varčne žarnice, reciklirati nameravajo 80 odstotkov smeti, ki jih proizvedejo obiskovalci prazničnih prireditev, ulice bodo po praznovanju očistili z reciklirano vodo, spodbujajo uporabo javnih prevoznih sredstev, organizirali pa so tudi zbiranje dobrodelnih prispevkov za delovanje Svetovnega sklada za naravo (WWF).
Na Manhattnu v New Yorku bodo tudi letos z vrha 26-nadstropne zgradbe natanko minuto do polnoči začeli po drogu spuščati pol tone težko in 1,1 milijona dolarjev vredno kristalno kroglo in tako obeležili začetek novega leta 2008. Letos poteka 100. obletnica tradicionalnega dogodka in kroglo so v čast varovanja okolja tokrat obarvali zeleno. Sicer pa je obložena z 9576 diodami in 672 kristalnimi ploščicami.
Dogodek bodo prenašale televizijske postaje po vsej državi, spremljali pa ga bodo pisani baloni in konfeti, glasno odštevanje sekund in eksplozija barv iz barvnih žarnic. Svojo željo, napisano na konfetu, lahko na Times Square vržete tudi vi, pa čeprav niste niti blizu Ameriki. To leto namreč prvič lahko pri tradiciji sodelujejo ljudje s celega sveta. Sporočilce lahko pošljete, če obiščete stran Wishing Wall Online. Želje in sporočilca, napisana na raznobarvnih listkih, bodo točno ob polnoči vrgli na množico ljudi.
"Ali bo vaša želja resna ali šaljiva, je odvisno samo od vas,“ je povedal Tim Tompkins, predstavnik organizatorjev proslave na Times Squareu. "Želje, ki smo jih prejeli do sedaj, so različne. Od hrepenenja po nekaj več centimetrih višine, prijaznejšega šefa, pa vse do miru na svetu.“
Tudi v New Yorku bodo praznovali ekološko, saj bo 9.576 energetsko varčnih žarnic porabilo približno enako količino elektrike kot 10 toasterjev.

Tradicionalni novoletni ognjemet v Bruslju bodo letos zaradi varnosti odpovedali. Ob 18. uri se je zaprla božična tržnica, ki bi sicer ostala odprta vso noč, in celo priljubljeno zimsko drsališče. Predstavniki oblasti so namreč odkrili načrt za osvoboditev osumljenega sodelavca Al Kaide. Vlada je poostrila varnostne ukrepe, povečala nadzor na bruseljskem letališču, transportnih sistemih in trgovskih središčih.
V središču Londona pričakujejo 350.000 obiskovalcev, ki si bodo na bregovih Temze ogledali tradicionalni ognjemet z "londonskega očesa", kot imenujejo ogromno, 135 metrov visoko kolo, ki so ga postavili v sklopu praznovanja novega milenija. Britanska vlada je sicer letošnje praznovanje pospremila z oglaševalsko akcijo za zmanjšanje škode, ki jo povzroča neodgovorno pitje alkohola. Akcija je del kampanje, s katero želijo mladim predstaviti možne tragične posledice prekomernega pitja in nasvete za varno ponočevanje.

V Parizu se množice vsako leto na silvestrski večer zberejo okoli Eiffelovega stolpa in na znani ulici Elizejske poljane. Francozi se začnejo na ulicah zbirati že okoli devete ure zvečer, s sabo pa prinesejo steklenice in plastične flavte. Točno opolnoči se začne ognjemet z Eifflovega stolpa, ljudje pa si vsepovprek želijo "Bonne Annee", si izmenjujejo "bises" (poljubčke na lica) in nazdravljajo s šampanjcem ali kuhanim vinom.

Eni s petardami, drugi po novem brez
Berlin je prizorišče največjega novoletnega praznovanja v Evropi, letos pričakujejo vsaj milijon obiskovalcev. Na ulicah, ki vodijo do Brandenburških vrat, so postavljeni številni odri, šotori in stojnice s hrano in pijačo. Vrhunec praznovanja bo velikanski ognjemet, ki ga bodo opolnoči sprožili z Brandenburških vrat. Berlinske ulice slovijo tudi po petardah, ki jih ljudje začnejo prižigati že okoli 12. ure opoldne na silvestrski dan.
Petardam pa se bodo v prihodnje odrekli v Moskvi, kjer so sprejeli nov zakon, ki bo z novim letom prepovedal uporabo ognjemetov v prestolnici in uvedel visoke denarne kazni za kršitelje. Rusi imajo zelo radi petarde in so vsako leto pripravljeni zanje odšteti precej denarja. Trgovine poročajo, da so ljudje pripravljeni porabiti tudi do 270 evrov, kar je približno štirikrat višji znesek kot v prejšnjih letih. S prepovedjo želijo oblasti preprečiti številne poškodbe, do katerih prihaja vsako leto.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.