The Guardian danes razkriva, da so tuje obveščevalne agencije že štiri mesece pred napadom opozorile šrilanške oblasti, da je v državi aktivna nasilna mreža skrajnih islamistov, ki bo verjetno izvedla teroristični napad.
Šrilanška vlada je sicer že pred tem priznala, da so storili "velike spodrsljaje" pri preprečitvi velikonočnih terorističnih napadov. Že pred napadi so namreč prejeli več opozoril obveščevalnih služb. 11. aprila pa naj bi šrilanški policijski načelnik opozoril, da so možni samomorilski napadi na "pomembnejše cerkve" s strani lokalne islamistične skupine NTJ, ter da so prejeli opozorila tujih obveščevalnih agencij.
V tednih pred napadom pa je po poročanju CNN indijska obveščevalna agencija šrilanškim kolegom posredovala "nenavadno specifične" informacije o načrtovanih napadih - te naj bi prejeli od pripadnika Islamske države, ki je bil v njihovem pridržanju.
A teh informacij po trditvah vlade niso delili s premierjem ali ministri. "Prišlo je do velikih spodrsljajev pri izmenjavi informacij," je na tiskovni konferenci dejal namestnik obrambnega ministra Ruwan Wijewardene.
Šrilanški predsednik Maitripala Sirisena je že v torek zvečer v televizijskem nagovoru dejal, da ga varnostni uradniki niso obvestili o poročilu tujih obveščevalcev, ki je opozarjalo na morebitne napade. Obljubil je strogo ukrepanje in popolno preoblikovanje varnostnih sil.
"Varnostni uslužbenci, ki so prejeli poročilo tujih obveščevalcev o morebitnih napadih, tega niso delili z menoj. Odločil sem se, da bom proti tem uradnikom ukrepal strogo," je povedal. BBC-jev poročevalec Ethirajan Anbarasan je dejal, da je bilo predsednikovo priznanje, da varnostni uradniki ne delijo poročil z njim, sramotno. Reuters pa navaja vladne vire, ki trdijo, da je predsednik že zahteval odstop policijskega načelnika in obrambnega ministra.
Napadalci visoko izobraženi in finančno stabilni
Medtem v javnost prihaja vse več informacij o napadalcih. Šlo naj bi za visoko izobražene osebe, eden izmed njiih naj bi se šolal v Veliki Britaniji in Avstraliji, njegov napad pa naj bi financirala Islamska država. Sky News poroča, da naj bi šlo za Abdul Lathief Jameel Mohamed, ki se je v Veliki Britaniji šolal v letih 2006 ali 2007 na jugovzhodu države.
Tudi preostali napadalci so pred napadi živeli v tujini, ena izmed napadalcev pa je bila tudi ženska - žena enega izmed napadalcev.
"Skupina napadalcev je izobražena in prihaja iz srednjega in višjega družbenega sloja. Bili so finančno stabilni, prav tako njihove družine. Večina je študirala v tujini, nekateri so študirali pravo," je dejal minister za obrambo Ruvan Vijevardene.
Z napadi je bila sicer povezana skrajna skupina Islamska država, ki je tudi prevzela odgovornost za napad. Skrajneži naj bi sicer načrtovali napad še na en luksuzni hotel, a jih je policija onemogočila.
Velikonočni napadi pa naj bi bila v skladu s prvimi ugotovitvami preiskave maščevanje za napade na mošeje v novozelandskem Christchurchu. V napadu desničarskega terorista iz Avstralije na mošeji v Christchurchu 15. marca je bilo sicer ubitih 50 ljudi.
Za napadi stoji šrilanška lokalna skupina NTJ, ki je povezana z malo znano skrajno islamistično skupino v Indiji. "Zdaj so bile razkrite tesne povezave z JMI," je izjavil Vijevardene, pri čemer je očitno mislil na skupino Jamaat-ul-Mujahideen India (JMI). O skupini JMI ni znanih veliko podatkov, z izjemo poročil, da so jo ustanovili lani in da je povezana s skupino s podobnim imenom iz Bangladeša.
V prestolnici še iščejo tovornjak in kombi z eksplozivom
V Šrilanki sicer še vladajo izredne razmere. Ponoči je policija aretirala še 18 osumljencev, še veliko pa jih ostaja na prostosti, zato novi napadi niso povsem izključeni. V prestolnici še vedno iščejo tovornjak in kombi z eksplozivom. Do sedaj so tako pridržali že 58 osumljencev, vsi naj bi bili državljani Šrilanke.
Slovensko zunanje ministrstvo je ob tem sporočilo, da zaradi zaostrovanja razmer po terorističnem napadu odsvetuje vsa nenujna potovanja v državo.
"Po terorističnem bombnem napadu v cerkvah in hotelih v Šrilanki poteka intenzivna varnostna preiskava, ki vključuje tudi policijsko uro v večjih mestih. S tem v zvezi so motene lokalne prometne povezave in komunikacijski sistem mobilne in fiksne telefonije," so zapisali.
Na podlagi priporočil MZZ so slovenske turistične agencije odpovedale vsa potovanja v Šrilanko.
Število smrtnih žrtev še narašča
Število smrtnih žrtev medtem še vedno narašča, po zadnjih podatkih policije je umrlo 359 ljudi, od tega 38 tujcev, ranjenih pa je še približno 500 ljudi. V državi bo sicer tudi danes potekalo več pogrebnih slovesnosti, v spomin na žrtve najhujšega nasilja od konca državljanske vojne pred desetletjem in najhujšega napada na katoliško manjšino v državi pa so že včeraj vse zastave spustili na pol droga.
KOMENTARJI (194)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.