Jevgenija Džugašvilija je zmotilo, da je Novaya Gazeta proti njegovemu dedku, nekdanjemu diktatorju, pisala laži. Prepričan je namreč, da so navedbe o tem, da je Stalin osebno naročil smrt sovjetskih državljanov, neresnične.
Časnik je objavil članek o razkritju smrtnih obsodb, ki naj bi jih podpisal sam veliki vodja. Džugašvili trdi, da to ni res, saj da Stalin nikoli ni neposredno naročal usmrtitev, mnogi pa primer vidijo kot nov poskus Kremlja, da izboljša ugled nekdanjega diktatorja.
Deljena mnenja
"Pod Stalinom je bila naša država spoštovana,“ je dejal eden od podpornikov, ki so se zbrali pred sodiščem. "Zdaj pa smo berači. V tistih časih so nas drugi spoštovali in se nas bali.“
Medtem ko so takšna mnenja v Rusiji zelo pogosta, pa je odvetnik časnika Genry Reznik ogorčen: "Če sodišče presodi v korist tožnika, bo to imelo dramatične posledice. Prenehati moramo z diskusijo o tem morilskem diktatorju in ga končno spoznati kot takšnega.“ Ob tem dodaja, da bi morali "imeti lasten Nuremberg, pa ne samo za Stalina, ampak za ves režim“.
Kremelj sicer primera zaenkrat ni komentiral, vendar pa po poročanju poznavalcev dela v smeri izboljšanja ugleda nekdanjega vodje. Tako naj bi se prejšnji mesec na osrednji moskovski postaji metroja pojavila medeninasta plošča njemu v čast, lani pa so se otroci v šolah po novem učili, da je bil Stalin "učinkovit menedžer“, ki je Rusijo popeljal k zmagi v drugi svetovni vojni.
Rusi ga v vsakem primeru še vedno obožujejo. V lanski spletni anketi, s katero so ugotavljali, kdo je največji Rus vseh časov, je Stalin zasedel tretje mesto. Pa čeprav sploh ni Rus, ampak Gruzijec.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.