Gospodarstvo

Standard&Poor's znižal ocene desetih španskih bank

Madrid, 15. 12. 2011 20.52 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Bonitetna agencija Standard&Poor's je po spremembi ocenjevalnih kriterijev znižala bonitetne ocene za deset španskih bank, hkrati pa posvarila, da utegne njihove kratkoročne ocene kreditnega tveganja še dodatno potisniti navzdol.

Desetim bankam se je bonitetna ocena znižala, obeti pa so negativni, kar pomeni tveganje za dodatno znižanje, so sporočili iz agencije Standard&Poor's.
Desetim bankam se je bonitetna ocena znižala, obeti pa so negativni, kar pomeni tveganje za dodatno znižanje, so sporočili iz agencije Standard&Poor's. FOTO: Reuters

Desetim bankam se je bonitetna ocena znižala, obeti pa so negativni, kar pomeni tveganje za dodatno znižanje, so sporočili iz agencije Standard&Poor's.

Agencija je "preverila svoje ocene za deset španskih finančnih institucij z uporabo svojih novih ocenjevalnih kriterijev ter posodobljene skupinske metodologije za banke", so sporočili. Kot so dodali, različne ocene za teh deset finančnih institucij ostajajo pod budnim nadzorom z negativnimi obeti.

Spremembe bonitetnih ocen so doletele banke Caixa Bank, Bankia, Banco Popular, Bankinter, Banco de Sabadell, holdinško družbo Caja de Ahorros y Pensiones de Barcelona, Ibercaja Banco, San Caja de Ahorros y Monte de Piedad de Gipuzkoa y San Sebastian, Bilbao Bizkaia Kutxa in Banco Financiero y de Ahorros.

Španija je bila prisiljena v prestrukturiranje svojega finančnega sektorja, potem ko ga je hudo prizadel pok nepremičninskega balona v letu 2008.

Da utegne znižati bonitetne ocene vrste španskih bank, je sporočila še ena velika bonitetna agencija, namreč Moody's. Pri tem je izpostavila banki Bankia in Sabadell, ki da sta obe močno izpostavljeni zaradi stanovanjskega kreditiranja in šibkejše sposobnosti za ustvarjanje čistega dobička.

Standard&Poor's je nedavno opozoril Francijo, da jim grozi znižanje bonitetne ocene zaradi domnevnega upočasnjevanja evropskega gospodarstva in francoskega deleža v krizi evroobmočja.
Standard&Poor's je nedavno opozoril Francijo, da jim grozi znižanje bonitetne ocene zaradi domnevnega upočasnjevanja evropskega gospodarstva in francoskega deleža v krizi evroobmočja. FOTO: Reuters

'Najprej bi bilo treba znižati kreditno oceno Velike Britanije'

Guverner Francoske centralne banke Christian Noyer je poudaril, da bi v časih, ko vsa Evropa bije plat finančnega zvona, morale bonitetne hiše najprej spustiti bonitetne ocene kreditne sposobnosti Velike Britanije, saj je po njegovem mnenju britanska ekonomija šibkejša od francoske.

Standard&Poor's je nedavno opozoril Francijo, da jim grozi znižanje bonitetne ocene zaradi domnevnega upočasnjevanja evropskega gospodarstva in francoskega deleža v krizi evroobmočja. Kot poudarja Noyer, je znižanje francoske ocene nesmiselno in nelogično, če se preveri same temelje francoskega gospodarstva.

Britanska vlada na namige odgovarja s podatki, po katerih imajo pripravljen uresničljiv načrt za rešitev državnega primanjkljaja. Noyer je v pogovoru za časnik Le Telegramme poudaril, da so Britanci v slabšem položaju kot Francozi, saj imajo večji deficit, so bolj zadolženi, višjo raven inflacije in nižjo gospodarsko rast.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

cokos
17. 12. 2011 13.41
+3
mislil sem da je neapeljska mafija ena hujsih kriminalcev,toda te bonitetne agencije so veliko hujse,kradejo nas na lep eleganten nacin sredi belega dne!tisti stric z brki je vedu katere je treba z nogami naprej poslat
Nimivseeno
16. 12. 2011 10.06
+9
ECB je v zasebni lastni. Ednina ima pravico tiskanja denarja in ga posoja za obresti. Kakšne so te obresti določijo bonitetne hiše. Prav tako v zasebni lasti.
simevlado
17. 12. 2011 09.07
+3
zbombat te agencije in stvar rešena evropa naj si sama tiska dnar to je to amere pa skenslat do konca...
tony_abcde@yahoo.com
16. 12. 2011 00.22
+10
Bonitetne agencije so že zdavnaj izgubile svoj primarni namen. Ni malo primerov kjer se je izkazalo, da delujejo za zasebne interese plačnikov.
simevlado
17. 12. 2011 09.08
+1
hot-shot69
16. 12. 2011 00.12
+7
Tistim, ki so blizu vodilnim iz teh bonitetnih hiš pa res ni težko špekulirati na svetovnih borzah...
JeronimoJ
16. 12. 2011 06.25
+2
Njim ni treba več špekulirati. Oni imajo že vse.
Nimivseeno
15. 12. 2011 22.32
+7
Enkrat se bo tole igračkanje z denarjem nehalo. (Collapse of Complex societies by Joseph Tainter)
upornik_007
15. 12. 2011 22.22
+4
se en udarec evru in eu konec je to je jasno tist dogovor o fiskalni uniji je farsa in ne bo v praksi deloval sistem se je tako pokvaril da je bolje ce vse pade in potem ustanovimo nov bolj solidaren socialni in pravicni sistem