Objavljeni dokumenti obsegajo več kot tisoč strani podatkov o nekdanjem nemškem kanclerju Helmutu Kohlu. To je sicer le majhen del informacij, ki jih je zbrala nekdanja vzhodnonemska obveščevalna služba Stasi, vseh je za 7000 strani. Kohl je objavi več let ostro nasprotoval.
Vpogled v dve zajetni mapi je dobilo devet izbrancev: zgodovinar, pravni strokovnjak in sedem novinarjev. Kot kaže, bo večina senzacije željnih razočaranih, saj dosje ne vsebuje nobenih pikantnih podrobnosti, vohunskih podvigov in podobno. “Še vedno velja, da bodo vse informacije, ki se nanašajo na zasebnost Helmuta Kohla in ki so jih pridobili z vohunjenjem, ostale zaupne,” so sporočili iz Kohlove pisarne.
Vodja agencije, pristojne za hrambo arhivov nekdanje vzhodnonemške obveščevalne službe Stasi Marianne Birthler je povedala, da objavljeni dokumenti niso presenetljivi. Gre predvsem za časopisne članke o Kohlu med letoma 1982 in 1998, torej v času ko je bil nemški kancler. Nekaj je tudi dokumentov o s Kohlom povezanem delu ministrstva za državno varnost nekdanje Nemške demokratične republike, ki tudi ne razkrivajo nič posebnega.
Nemško zvezno sodišče je junija lani omejilo dostop do Stasijevih dokumentov. Nekdanji kancler je vpogled v dokumente dobil januarja, v sredo pa je preko odvetnikov uradno privolil v objavo.
Stasi je nadziral zahodnonemške politike s pomočjo več tisoč agentov. Objava zbranih podatkov bi bila v veliko pomoč zgodovinarjem in novinarjem, da bi lažje razumeli delovanje obveščevalne mreže nekdanje NDR.