Novinarji na ta način želijo pokazati nasprotovanje samemu načinu zamenjave, do katere je prišlo povsem mimo redakcij, in poudarjajo, da stavka ni naperjena proti novemu direktorju in dosedanjemu piscu uvodnikov Stefanu Folliju niti proti njegovemu predhodniku Ferrucciu de Bortoliju. V Italiji naj bi sicer 6. junija potekala vsedržavna stavka novinarjev, italijanski opozicijski politiki pa opozarjajo, da je svoboda tiska v državi vse bolj ogrožena.
Vodstvo založbe Corriere della Sera, ki je povezano z avtomobilskim koncernom Fiat, je sicer zatrdilo, da zamenjava na vrhu časnika nima političnega ozadja, vendar ostali italijanski časniki trdijo drugače - po pisanju večine je prišlo do nje predvsem zaradi političnega pritiska iz tabora italijanskega premiera Silvia Berlusconija.
Kot piše rimski časnik La Repubblica, je Bortoli je v preteklosti Berlusconija večkrat kritiziral - tako zaradi konflikta interesov, v katerega prihaja kot politik in lastnik medijev, kot tudi zaradi njegovih napadov na italijansko sodstvo. Berlusconiju, ki je sicer lastnik kar treh zasebnih televizijskih postaj, očitajo tudi politični vpliv na državno televizijo.