"Če vlada ne spremeni smeri in prizna moči naših argumentov, lahko pričakujejo nadaljevanje protestov," je dejal Guglielmo Epifani, voditelj največjega italijanskega sindikata. Zaradi stavke od 9.00 do 13.00 ure ni vozila približno polovica italijanskih vlakov. Letalski uslužbenci so stavkali od 12.30 do 16.30 ure, zato je ostalo na tleh okoli 24 tisoč potnikov Alitalije, ki je morala odpovedati 155 domačih in mednarodnih letov. Na avtocestah so uslužbenci na cestninskih postajah stavkali zadnje štiri ure zadnje izmene. Stavka je poleg prometa prizadela šole, fakultete, pošte in banke, stavkali so tudi v bolnišnicah, kjer so zagotavljali le nujno oskrbo bolnikov. Že v četrtek pa so z delom prenehali novinarji državne radiotelevizije RAI, medtem ko bodo drugi mediji stavkali v ponedeljek.
Načrtovana reforma pokojninskega sistema sicer predvideva občutne spremembe pogojev za pridobitev pokojnine po letu 2008. Po omenjenem letu bi delavci lahko odšli v pokoj šele po 40 letih plačevanja prispevkov oz. v starosti 65 let za moške in 60 let za ženske. Trenutno je upokojitev možna po 35 letih plačevanja prispevkov, delavci pa se lahko upokojijo s 57 leti.
Italija slovi kot država z najmlajšimi upokojenci, ki jih je kar 16,6 milijona oz. dobrih 30 odstotkov prebivalstva. Če v pokojninskem sistemu ne bo občutnih sprememb, se bo sistem socialnega skrbstva sesul, je poudaril italijanski premier Silvio Berlusconi, ki je kot zgled držav, ki so posodobile pokojninski sistem navedel Avstrijo, Nemčijo in Francijo. Sindikati, ki jih podpira tudi levosredinska opozicija, menijo, da je sedanji sistem popolnoma ustrezen in da je pokojninska reforma le slepilo, s katerim skuša vlada prikriti druge gospodarske neuspehe.