Na sobotnih protestih proti novemu vladnemu zakonu o zaposlovanju, ki omogoča lažje odpuščanje mlajših od 26 let, se je po ocenah organizatorjev zbral poldrugi milijon ljudi. Moči so združili študentje in srednješolci ter sindikati in opozicijski politiki. Vlada sicer ocenjuje, da je bilo na ulicah 150 mest trikrat manj protestnikov.
Čeprav so organizatorji pozivali k mirnemu protestiranju, poročajo tudi o razgrajanju in spopadih s policisti. V Marseillu je več sto anarhistov in skrajnih levičarjev poskušalo požgati policijsko postajo, v Lillu pa je okoli 200 protestnikov s kamni in steklenicami obmetavalo policiste, ki so odgovorili s solzivcem. Nekaj nemirov je bilo tudi v Bordeauxu in Grenoblu.
Najbolj vroče pa je bilo v Parizu, kjer so po koncu protestov študenti na ulicah postavili barikade zažigali avtomobile, razbijali izložbe in se spopadli s policisti. Ti so mlade poskušali umiriti solzivcem in vodnimi topovi, izgredi pa so se končali šele po polnoči. Ranjenih je bilo sedem policistov in dvanajst udeležencev protestov, več kot sto so jih aretirali.
V pariški Latinski četrti, kjer je nasilje izbruhnilo tudi v četrtek, je okoli 500 študentov z barikadami zaprlo ulico, ki vodi mimo Sorbone. Poskušali so tudi vdreti v stavbo znamenite univerze, a jim to ni uspelo. Dostop so namreč policisti zaprli z visokimi jeklenimi ovirami. Univerza, ki je postala simbol študentskega upora leta 1968, je do nadaljnjega zaprla svoja vrata, podobno so storili na dveh tretjinah od 84 francoskih univerz. »Policija povsod, pravice nikjer!« so vzklikali jezni študentje, ki jih je policija razgnala z vodnimi topovi.
Jasno sporočilo študentov in sindikatov
Študentje ter predstavniki sindikatov in levih strank so vladi dali jasno vedeti, da bodo vztrajali, dokler ne bo sporni zakon umaknjen. Premier Dominique de Villepin je sicer dejal, da je pripravljen na pogajanja, da pa se zakonu, s katerim naj bi zmanjšali brezposelnost, ne bo odpovedal. K pogajanjem je večkrat pozval tudi predsednik Jacques Chirac.
Sindikati, ki so se po protestih zbrali na skupnem sestanku, so vlado in predsednika obtožili, da sta odgovorna za napetost, ki vlada v francoski družbi. »Vedo, da je situacija eksplozivna. Premier nima druge možnosti, umakniti mora sporni zakon in se začeti pogajati,« je dejal predsednik enega od sindikatov, François Chérèque. Voditelj socialistov François Hollande pa je de Villepina pozval, naj posluša glas razuma.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.