V Bruslju zaščita inštitucij EU
V Belgiji in Luksemburgu so se odločili poostriti varnost na mestih, ki so še posebej izpostavljeni za napade. V Bruslju so še posebej zaščitili špansko veleposlaništvo in konzulat, pa tudi na železniških postajah in letališču. Tudi v Luksemburgu so poostrili varnostne ukrepe predvsem v okolici španskega veleposlaništva ter na železniških postajah in na letališču. Po navedbah diplomatov pa Svet ministrov, Evropska komisija in Evropski parlament, ki imajo sedež v belgijski prestolnici, razmišljajo, da bi povišali stopnjo pripravljenosti iz bele na oranžno.
Francija na stopnji oranžno
Tudi v Franciji so stopnjo pripravljenosti povišali z "rumene" na "oranžno" - drugo od skupno štirih stopenj pripravljenosti v francoski obrambi pred terorizmom. Policijo bodo okrepili s pripadniki vojske in tako povečali varnost predvsem v javnem prevozu. Poleg tega bodo poostrili varnostne ukrepe na mejnih prehodih, predvsem na jugozahodu države v Baskiji.
Nemčija (še) ni neposredno ogrožena
Nemški kancler Gerhard Schroeder ocenjuje, da v Nemčiji ni neposredne nevarnosti terorističnih napadov in da posebna poostritev varnosti zaenkrat ni potrebna, kljub temu pa nemška varnostna in obveščevalna služba natančno preučujeta situacijo. Nemški notranji minister Otto Schily pa je opozoril, da bodo v Nemčiji, če se bo pokazalo, da je bila za napadi v Madridu teroristična mreža Al Kaida, verjetno poostrili varnostne ukrepe. Vendar pa je hkrati poudaril, da njegovo ministrstvo ni prejelo nobenih novih konkretnih groženj z napadi in da še vedno obstaja velika verjetnost, da za napadi stoji Eta.
ZDA na stopnji rumeno
ZDA so v petek zvišale stopnjo pripravljenosti na "rumeno" - tretjo od skupno petih stopenj - in sprejele posebne varnostne ukrepe predvsem na potniških vlakih in podzemnih železnicah ter letališčih. Župan New Yorka Michael Bloomberg je sporočil, da nameravajo okrepiti varnostne ukrepe na mestnih podzemnih železnicah in vlakih. Na podzemnih in železniških postajah ter vlakih bodo prisotni uniformirani policisti, uporabljali pa bodo tudi pse, izurjene za iskanje bomb. Za podobne ukrepe so se odločili tudi v Washingtonu.
Kljub temu pa številne države o poostritvi varnostnih ukrepov zaenkrat ne razmišljajo. V Londonu je po navedbah Scotland Yarda že pred četrtkovimi napadi v Španiji veljala druga najvišja stopnja pripravljenosti, tako da dodatni ukrepi niso potrebni. Tudi oblasti v Turčiji, na Nizozemskem, v Avstriji in na Češkem ocenjujejo, da se nevarnost terorističnih napadov v njihovih državah ni spremenila in da dodatni ukrepi niso potrebni.