Ob pripravah ameriškega kongresa na uzakonitev načrta ameriške vlade o preoblikovanju obveščevalne skupnosti je ameriški državni sekretar Colin Powell odgovarjal tudi na vprašanja o iraškem orožju za množično uničevanje, ki je bilo povod za napad na Irak: "Imeli smo razloge za to, da smo verjeli, da ima Irak ogromne zaloge orožja. Sicer ni bilo jasno, za kakšno količino gre, vsi pa smo verjeli, da je tega orožja veliko. Na koncu nismo našli nič. Malo verjetno je, da bomo tam sploh kdaj kaj našli, zato pa moramo ugotoviti, zakaj smo imeli takšne ocene. V zadnjem letu in nekaj mesecih sem tako spoznal, da je bilo kar nekaj virov in podatkov, na podlagi katerih sem pred Združenimi narodi zatrdil, da je tam sporno orožje, pomanjkljivih."
Samomorilska napada v Bagdadu
V torkovih samomorilskih napadih v Bagdadu in Bakubi je umrlo več kot 60 ljudi.
Prvi napad se je zgodil pred sedežem policije v Bagdadu, kjer so se za delo prijavljali novi policisti in kjer je tudi več trgovin in stojnic. V času eksplozije je bilo na ulicah veliko ljudi, saj je eksplodiralo v času jutranje konice. Po zadnjih podatkih je umrlo 47 ljudi, najmanj 114 oseb pa je bilo ranjenih.
Na kraju napada se je zbrala jezna množica Iračanov, ki je obsodila ameriške sile in vlado iraškega premiera Ijada Alavija, ker jim ni uspelo zavarovati uradov policije, kjer so se prijavljali novi policisti.
Na kraju eksplozije je zazijal velik krater. Po poročanju očividcev je bilo v eksploziji uničeno devet osebnih avtomobilov. Ameriška vojska je potrdila, da naj bi šlo za samomorilski napad, v katerem naj bi bili ubiti in ranjeni tudi iraški civilisti.
Okolico kraja eksplozije nadzorujejo privrženci nekdanjega iraškega voditelja Sadama Huseina.
Nekaj ur po eksploziji avtomobila bombe je središče Bagdada stresla nova silovita eksplozija. Z območja se dviga gost dim, podrobnosti o vzroku eksplozije pa še niso znane. Eksplozija odjeknila na trgu al Hilani na vzhodu Bagdada, območje pa so kmalu nato začeli preletavati ameriški helikopterji.
Popoldne je v novi eksploziji v Bagdadu umrla ena oseba, ena je bila ranjena. Kot je povedal eden od policistov na kraju dogodka, je eksplodiral avtomobil bomba, ki ga je samomorilski napadalec zapeljal v konvoj vozil v središču iraške prestolnice. Pri tem je ubil sebe in ranil mimoidočega.
Eksplodiralo tudi pri Bakubi
Bombna eksplozija je danes odjeknila tudi pri nadzorni točki na vhodu v mesto Buhriz v bližini Bakube, pri čemer je na mestu samem, po poročanju očividcev bilo ubitih deset ljudi, večinoma policistov, trije policisti pa so umrli v bolnišnici, so sporočili tamkajšnji bolnišnični viri.
Sicer je bila ameriška vojska že v ponedeljek v Bagdadu znova tarča napada. Dva ameriška vojaka sta bila ubita, trije pa ranjeni v bombnem napadu in streljanju. Ameriška vojska je danes še sporočila, da se je napad zgodil v ponedeljek zjutraj, podrobnosti o kraju dogodka pa ni navedla.
Za eksplozijo odgovorna Al Zarkavijeva skupina?
Odgovornost za napada v Bagdadu in Bakubi je prevzela skupina Abu Musab Al Zarkavi, ki je povezana z Al Kaido. "Z božjo milostjo je lev iz naših mučeniških brigad uspel v napadu na odpadniških policijskih prostovoljcev," je sporočilo vojaško krilo skupine Tavhid in Džihad, ki pa ga še niso preverili.
Večji del države brez elektrike
Zaradi napada na naftovod na severu Iraka so morali izključiti bližnjo elektrarno, kar je povzročilo električni mrk v večjem delu države, vključno z nekaterimi predeli Bagdada. Elektrarno v Baijiju, 180 kilometrov severno od Bagdada so oblasti ukazale zapreti, ker je obstajala nevarnost, da bi jo požar na naftovodu poškodoval.
Odgovornost za napad na naftovod je prevzela skupina, ki naj bi pripadala uporniškemu voditelju Al Zarkaviju in ki je danes napadla tudi naftovod na jugu države. Zaradi napadov na naftovod pri Baijiu so morali prekiniti tudi izvoz nafte v Turčijo.
Avstralci ostajajo v Iraku
Avstralski premier John Howard je zagotovil, da Avstralija ne bo umaknila svojih vojakov iz Iraka, čeprav je to zahtevala neka skrajna islamistična skupina, ki je v ponedeljek sporočila, da je ugrabila dva Avstralca in zagrozila z njuno usmrtitvijo v 24 urah.
Ob tem je dodal, da trditev islamistične skupine Brigade groze Islamske tajne vojske o ugrabitvi dveh avstralskih varnostnikov in dveh Azijcev niso mogli potrditi, zato obstaja možnost, da gre za potegavščino. V Iraku je sicer nameščenih kakih 850 avstralskih vojakov.
Se Turki umikajo iz Iraka?
Turški zunanji minister Abdullah Guel je v ponedeljek opozoril, da bo Turčija prekinila sodelovanje z ZDA v Iraku, če ameriška vojska ne bo ustavila ofenzive v Talafarju na severu Iraka, kjer so Turkmeni večinsko prebivalstvo.
Kot je pojasnil, se je z ameriškim generalnim sekretarjem Colinom Powellom osebno pogovarjal po telefonu. "Dal sem jasno vedeti, da bo Turčija, če se bodo takšne razmere nadaljevale, končala partnerstvo pri vseh vprašanjih, ki se nanašajo na Irak," poudaril Guel.
Turško zunanje ministrstvo je sicer v ponedeljek ameriškega veleposlanika v Ankari Erica Edelmana poklicalo na pogovor in mu izrazilo zaskrbljenost nad razmerami na območju Talafarja. Edelman je po srečanju zatrdil, da so akcije ameriške vojske usmerjene na upornike, ne na civiliste.
Dosedanje žrtve v Iraku:
Zavezniki:
Vojaške operacijeZDA 768VB 23OSTALI 60Ostalo (Prijateljski ogenj, nesreče, samomori,…)ZDA 250VB 39OSTALI 7
Iračani:
Vojaki - 4,895 to 6,370#Civilisti - med 11,797 in 13,806*
# = Ocene analitikov. Uradnih podatkov ni.
* = Število, objavljeno na spletni strani www.iraqbodycount.net, ki temelji na podatkih o številu žrtev v posameznih incidentih, objavljenih vsaj v dveh medijih.