Na jugu Kirgizije se že drugi dan nadaljuje nasilje. Začasna vlada, ki je prevzela oblast po aprilskem strmoglavljenju nekdanjega predsednika Kurmanbeka Bakijeva, nadaljuje prizadevanja za vzpostavitev miru.
Začasna vlada je zaradi nadaljevanja nasilja na ulicah mesta Oš na jugu države, ki velja za oporišče strmoglavljenega predsednika Bakijeva, v petek pozvala upokojene policiste in pripadnike vojaških sil, da gredo v Oš in poskusijo preprečiti stopnjevanje nasilja in morebitno državljansko vojno. "Oblasti bodo hvaležne vsakemu prostovoljcu, ki bi bil pripravljen pomagati pri preprečevanju izbruha državljanske vojne na jugu Kirgizistana," je poudaril predstavnik vlade Azimbek Beknazarov.
O nasilju in incidentih sicer poročajo tudi iz prestolnice Biškek, kjer je bilo ranjenih 27 ljudi. Skupaj je sicer umrlo 75 ljudi, ranjenih pa je okoli 1000 ljudi.
Za pomoč prosijo Rusijo
Začasna vlada je ob tem prosila Rusijo, naj ji na pomoč pošlje svojo vojsko, da bi ji pomagala pri pomiritvi etničnih spopadov. Po besedah predsednice začasne vlade Roze Otunbajeve je namreč etnično nasilje na jugu Kirgizije ušlo izpod nadzora. Po njenih besedah začasne oblasti brez zunanje pomoči ne bodo zmogle zaustaviti nasilja.
Otunbajeva je še pojasnila, da je danes ruskemu predsedniku Dmitriju Medvedjevu poslala pismo, v katerem ga naproša za vojaško pomoč.
Rusija pa je odgovorila: Gre za notranje zadeve druge države, tako da se s svojo vojsko ne nameravajo vmešavati v spopade. So pa pripravljeni poslati v to nemirno državo humanitarno pomoč, so sporočili iz Kremlja.
Dodajajo, da se bodo o razmerah v Kirgiziji pogovorili na sestanku CSTO (Organizacija pogodbe o kolektivni varnosti, ki jo sestavljajo nekdanje sovjetske republike). Če se bodo odločili, da pošljejo mirovne sile CSTO, bodo to storili le v primeru, če se bodo s tem strinjali tudi Združeni narodi.
Streljanje se nadaljuje
Nasilje v Ošu je izbruhnilo v četrtek zvečer. Po pretepih med manjšinskimi Uzbeki in Kirgizi, ki živijo v tem etnično razdeljenem mestu, je prišlo do streljanja, skupine ljudi, oborožene s palicami in kamenjem, pa so razbijale trgovine in zažigale vozila v središču mesta. Začasna vlada, ki je v petek že razglasila izredne razmere ter v Oš napotila vojsko in policijo z oklepnimi vozili in helikopterji, naj bi po poročanju državne televizije danes sicer spet prevzela nadzor nad središčem mesta, vendar se streljanje še vedno nadaljuje v uzbeškem delu mesta.
Poleg tega je vlada danes razglasila izredne razmere tudi v sosednjem mestu Džalalabad, saj se "nestabilnost v regiji širi", je na televiziji sporočil namestnik predsednice začasne vlade Azimbek Beknadzarov.
Predstavnica nevladne organizacije Human Rights Watch Andrea Berg je opozorila, da bi se število umrlih lahko drastično povečalo, ko se bo vladnim silam uspelo prebiti v uzbeški del mesta. Dodala je tudi, da so številne uzbeške ženske z otroki že zbežale v sosednji Uzbekistan.
Povod ni znan
V Kirgiziji je bilo od aprila, ko so izbruhnili protesti, ki so z oblasti odnesli Bakijeva, razmeroma mirno. Razmere so bile sicer na jugu države, kjer ima odstavljeni predsednik, ki je pobegnil v tujino, največ privržencev, vseskozi napete, občasno je prišlo tudi do izgredov.
Kaj je bil povod za zadnji izbruh spopadov, ni znano. Neredi so očitno presenetili začasne oblasti v Biškeku in jih postavili pred novo preizkušnjo, medtem ko bi se morale osredotočati na za 27. junij napovedano glasovanje o novi ustavi in za oktober napovedane parlamentarne volitve.
Uzbekistan je medtem izrazil izredno zaskrbljenost zaradi spopadov med Uzbeki in Kirgizi v sosednjem Kirgiziji. Kot je poudarilo zunanje ministrstvo v sporočilu, je jasno, da gre za "organizirano, preračunano" nasilje, katerega cilj je podžiganje medetničnega konflikta in prisilitev uzbeške manjšine v beg.
Incident na meji
Spletna stran eurasianet.org poroča, da je na meji z Uzbekistanom prišlo do incidenta. Begunci so čakali na prečkanje meje, ko so se zaslišali streli. Množica je panično začela bežati proti sosednji državi, v stampedu pa so umrli štirje ljude. Gre za žensko in tri otroke.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.