Reševalci so dva tedna in pol po zrušenju stavbe v Bangladešu, v kateri je bilo več tovarn, v ruševinah našli še eno preživelo. Žensko, ki ji je ime Reshimi Begum, so našli v žepu med nekim tramom in stebrom.
Reševalci so med iskanjem po ruševinah ob 15.15 po lokalnem času večkrat zavpili, ali je še kdo živ. Pripravljali so se namreč, da prebijejo velik betonski blok, ki jih je oviral na poti. "Prosim, rešite me. Prosim, rešite me," so ob tem zaslišali ženski glas.
Takoj so ustavili vse stroje in na območje pripeljali opremo za zaznavanje glasu in slike. V nekaj trenutkih so jo locirali, ob 16.25 po tamkajšnjem času pa so jo že rešili izpod ruševin. Med reševalci in drugimi, ki so bili na prizorišču, je izbruhnilo veliko veselje.
Žensko so odpeljali v vojaško bolnišnico. Abdur Razak, ki je ujeto žensko našel med ruševinami, je povedal, da je v dobrem stanju in lahko tudi sama hodi. Druga reševalka, ki je govorila z najdeno, pa je pojasnila, da je imela dva tedna dostop do hrane, zadnja dva dni pa hrane ni imela več. Sicer naj bi jedla posušene piškote, zatekla pa naj bi se v nek kotiček, v katerem je imela tako zrak kot svetlobo.
Pred njo so reševalci zadnje preživele iz stavbe rešili 28. aprila, štiri dni po zrušenju.
Število žrtev najhujše tovarniške nesreče v Bangladešu se je medtem povzpelo že na več kot tisoč. Večnadstropna tekstilna tovarna v Daki se je porušila 24. aprila. Oblasti so sporočile, da je bilo v nesreči poškodovanih 2500 ljudi, 2437 so jih rešili, poroča BBC. In danes so na seznam rešenim dodali še eno ime. Iskalna akcija naj bi se danes končala.
Večina žrtev je neprepoznavnih. Mnogo trupel so našli na stopnišču, kar kaže na to, da so se skušali ljudje, ko se je stavba začela rušiti, skriti pod stopnice. Trupla so prepeljali v bližnjo šolo, kjer so se zbrale njihove družine.
Zahtevajo smrtno kazen za lastnika tovarne
Zaradi nesreče so oblasti odredile pregled 4500 tekstilnih tovarn v Bangladešu, 18 tekstilnih tovarn, ki ne izpolnjujejo varnostnih zahtev, so že zaprli. Po tragediji se je bangladeška vlada v sodelovanju z agencijo Združenih narodov za delo in lastniki zgradb dogovorila o novem varnostnem načrtu, po katerem bodo v prihodnjega pol leta zaposlili 200 inšpektorjev, pripravili oceno varnosti tovarn in najnevarnejše izselili.
V porušeni stavbi so bile tudi tovarne, v katerih so šivali za velike svetovne znamke, med drugim Gap, Walmart in Disney. Medtem ko so nekatere med njimi svojcem žrtev že ponudile odškodnino, Disney načrtuje umik iz Bangladeša zaradi slabih delovnih razmer v tovarnah.
Protestniki so zavzeli ulice in zahtevajo smrtno kazen za lastnika tovarne, ki ga je policija aretirala. Delavci trdijo, da so bili prisiljeni delati v tovarni, čeprav je bila v slabem stanju. V Bangladešu so zrušenja stavb pogosta. V obubožani državi namreč pogosto obidejo pravila glede varne gradnje, tudi ko gradijo večnadstropne stavbe. Leta 2005 se je na istem območju zrušila neka tovarna, pri čemer je umrlo več kot 70 ljudi.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.