Tujina

Stipe Mesić

Ljubljana, 28. 08. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Incident na mejnem prehodu Sečovlje, ko so hrvaški cariniki od Joška Jorasa zahtevali plačilo carine za gradbeni material, se je v tednu dni sprevrgel v politično pregovarjanje. Glavni igralec v zgodbi, kje poteka slovensko-hrvaška meja, je postal Stipe Mesić. Hrvaški predsednik, ki sicer velja za prijatelja Slovenije, je z izjavami že večkrat sprožil slovensko-hrvaško diplomatsko vojno. Zato so Stipe Mesić in njegove izjave ime tedna.

Avtorica prispevka: Tina Reberšek

Letošnje leto je Stipe Mesić začel v duhu prijateljskih odnosov med Slovenijo in Hrvaško. 1. januarja se je namreč s košaro polno dobrot odpravil na mejni prehod Slovenska vas in pogostil hrvaške, zatem pa še slovenske carinike. Seveda je tudi tokrat ponovil že slišane izjave: "Prišel sem tudi zato, da povem, da je nam Slovenija prijateljska država, kot so tudi Slovenci naši prijatelji."

Mesič nazdravlja s hrvaškimi in slovenskimi cariniki (Foto: POP TV)
Mesič nazdravlja s hrvaškimi in slovenskimi cariniki (Foto: POP TV) FOTO: POP TV

Rek, da tisto, kar delaš na novega leta dan, delaš vse leto, je bil hrvaškemu predsedniku všeč. Potem bi moral večkrat priti v Slovenijo in mislim, da bom tudi prišel, še dodaja predsednik.

Res, da ga na slovenski strani ni pričakal slovenski predsednik Janez Drnovšek, zato pa sta se nekaj mesecev kasneje srečala tudi na mejnem prehodu Jelšane, tik pred vstopom Slovenije v evropsko unijo.

Hrvaški in slovenski predsednik na mejnem prehodu Jelšane (Foto: Dare Čekeliš)
Hrvaški in slovenski predsednik na mejnem prehodu Jelšane (Foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš

"S kolegom Drnovškom sva se pogovarjala in rekel sem mu, da je škoda za tako veliko investicijo, ker ne bo dolgo tu. Predsednik mi je rekel, da bo storil vse, da bo za nas lobiral, da se bo to čim prej zgodilo."

Ob vstopu Slovenije v Evropsko unijo je bil hrvaški predsednik optimističen. S Slovenijo bomo odslej sodelovali zelo dobro, bolje kot doslej, je dejal.

Znano je, da sta nekdanji slovenski predsednik Milan Kučan in Stipe Mesić razglašala svoje prijateljske vezi in se vseskozi trudila za reševanje meddržavnih sporov, tudi v času precej napetih odnosov sta se srečevala ne le uradno, ampak tudi zasebno. Vedno v prijateljskem, spravljivem vzdušju. "Z Milanom Kučanom sva osebna prijatelja in vsakega vprašanje se lahko lotiva z argumeti. Tudi obe vladi pozivava, naj na isti način rešujeta probleme," pravi Mesić.

Z Milanom Kučanom sva dobra prijatelja, poudarja Mesić (Foto: POP TV)
Z Milanom Kučanom sva dobra prijatelja, poudarja Mesić (Foto: POP TV) FOTO: POP TV

V ozadju prijaznih izjav pa hrvaškemu predsedniku uspe sprožiti prave diplomatske vojne. To mu je uspelo tudi pred letom dni, ko se je precej mimogrede na nekem predavanju zavzel za ekološko ribolovno cono na Jadranu, ki bi po njegovem mnenju rešila tudi sporno morsko mejo med Slovenijo in Hrvaško. To je, po njegovih besedah, omenil kot pravnik, ne kot predsednik. Sledile so diplomatske note, odpoklic slovenskega veleposlanika iz Zagreba, meddržavni odnosi so dosegli dno in za umiritev strasti je moral posredovati Bruselj.

Pri zaščiti Jadrana moramo tudi vnaprej sodelovati, meni Mesić
Pri zaščiti Jadrana moramo tudi vnaprej sodelovati, meni Mesić FOTO: Dare Čekeliš

"Mislim, da ni razlogov za negativne odzive. Pomemben je kontekst, v katerem sem predlog predstavil. Govoril sem o zaščiti morja. S širitvijo gospodarskega pasu tudi Hrvaška ne bi imela izhoda na odprto morje, nobena država ga ne bi imela. Pri zaščiti Jadrana moramo sodelovati tudi v prihodnje, vendar pa to v ničemer ne posega v razmejitev na morju, ki jo moramo določiti. Gre za sporazum dveh držav in s svojo zamislijo ga nikakor ne oviram," pojasnjuje Mesić.

Stipe Mesič in Hrvaška se približujeta predsedniškim volitvam. Vladajoča hrvaška demokratična skupnost še išče protikandidata, ki se bo lahko kosal z izjemno priljubljenim Mesićem. Ta je medtem z izjavo, da je kopenska meja med državama dejstvo in dokončno določena, spet dvignil temperaturo v že tako razgreti predvolilni Sloveniji. Po zunanjem ministru Vajglu so sledili protesti slovenskih na eni in hrvaških politikov na drugi strani. Med glasnimi stališči pa izjave o skupni rešitvi mejnega vprašanja tudi po dolgem desetletju ni uspel izreči še nihče.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10