Zaradi islandskega vulkana Grimsvötn, ki od sobote spet bruha, nastajajo težave v letalskem prometu. Pepel iz vulkana Grimsvötn je oviral letalski promet na severu Evrope, in sicer na severu britanskega otočja in v Skandinaviji. Leti Adrie Airways za zdaj niso prizadeti. Oblak pepela bi lahko dosegel južno Skandinavijo in sever Nemčije.
Po podatkih Evropske agencije za varnost zračnega prometa Eurocontrol je bilo v torek zjutraj zaradi pepela na Škotskem in Severnem Irskem odpovedanih 252 poletov številnih letalskih družb, skupno pa je bilo danes odpovedanih kar okoli 500 letov.
Ryanair se upira
Tveganje je prisililo oblasti, da so izdale navodilo za omejitev letenja nad Škotsko in Irsko, kar pa vse letalske družbe niso pripravljene kar tako sprejeti. Medtem ko so se BA, KLM Aer Lingus in Easyjet odločili za spoštovanje navodil in preložitev današnjih poletov na Škotsko in iz nje, se Ryanair temu upira.
V Ryanairu so protestirali proti ukazom oblasti, da morajo odpovedati današnje jutranje polete v in iz mest Edinburg, Glasgow in Aberdeen iz varnostnih razlogov. Ob tem so napovedali pritožbo zaradi ''nepotrebnih odpovedi''. Z irskimi letalskimi oblastmi naj bi se v kratkem sestali in zahtevali takojšen umik omejitve Ryanairovih poletov, so zapisali v sporočilu za javnost. Nizkocenovni prevoznik trdi, da je njihovo letalo brez vsakršnih posledic preletelo rdečo cono, torej območje, ki so ga britanske oblasti označile kot nevarno.
Vulkanski prah je v torek dosegel tudi zahodni del Danske in Norveške. Na severozahodu Danske so zaprli zračni prostor pod višino šest kilometrov. Na območju sicer ni nobenega letališča, je pa nekaj zamud zaradi tega nastalo na letališču v Köbenhavnu. Na Norveškem je bil oviran promet na letališčih v Stavangerju in Kamoeyju. Do zamud je po poročanju BBC prihajalo tudi na letih prek Atlantika.
Adria: Odpovedi letov zaenkrat ni
Slovenski letalski prevoznik Adria Airways zaradi delovanja islandskega ognjenika zaenkrat še ni odpovedal katerega od načrtovanih letov, so pojasnili v Adrii. Prav tako sprememb ne beležijo na Aerodromu Ljubljana, ki sodeluje s sedmimi rednimi letalskimi prevozniki ter več čarterskimi in tovornimi letalskimi prevozniki.
"Zaenkrat še ni bilo potrebe po odpovedi letov. V primeru da bo prišlo do sprememb, bomo ustrezno ukrepali in prilagodili letenje," so sporočili iz Adrie Airways, razmere pa spremljajo tudi pri Aerodromu Ljubljana.
Britanska vlada je medtem danes že sporočila, da zaradi pepela ne bodo popolnoma zaprli zračnega prostora. ''Spremenili smo način delovanja, zračnega prostora ne bomo zaprli,'' je dejal prometni minister Philip Hammond. Ob tem je dejal, da ne pričakujejo tako velikih težav v letalskem prometu kot lani.
Oblak se pomika proti Franciji in Španiji
Oblak naj bi se v prihodnjih dneh pomikal proti Franciji in Španiji, je pa po navedbah Eurocontrola težko oceniti, ali ju bo dejansko dosegel, saj se smeri vetra hitro spreminjajo. Oblak naj bi sicer v torek zvečer dosegel južne dele Skandinavije in morda tudi sever Nemčije.
Švedske letalske oblasti so v torek sporočile, da bi bil lahko pozno popoldne in zvečer oviran letalski promet na zahodu države. Finski strokovnjaki pa so ocenili, da oblak prahu nad Skandinavijo naj ne bi bil tako gost, da bi onemogočil letalski promet.
Vulkan Grimsvötn je začel bruhati pepel v sredo, zaradi česar so morali zapreti zračni prostor nad Islandijo. Oblak pepela se je nato začel premikati proti Irski in Škotski, zaradi česar je prišlo do omejitve letalskega prometa. Na Škotskem sicer zakonsko ne morejo prepovedati letenja letalskim družbam, a se je za to na podlagi navodil in priporočil odločila večina letalskih družb. Družbe, ki pa želijo kljub vsemu leteti, pa morajo dobiti posebno dovoljenje.
Zaradi negotovosti glede možnosti letenja je ameriški predsednik Barack Obama dan prej kot načrtovano zapustil Irsko in odšel v Veliko Britanijo.
Ne pričakujejo takih zapletov kot lani
A vseeno se zdi, da se lanskoletna zgodba o omejenem letalskem prometu zaradi vulkanskega pepela ne bo ponovila. Grimsvötn zdaj bruha pepel le še dva kilometra visoko, do konca tedna pa bi lahko prenehal bruhati vulkanski prah, je danes ocenil predstavnik islandskega centra za krizne razmere Thorir Hrafnsson. Pred tremi dnevi, ko je bil vulkan najbolj aktiven, je bruhal pepel 20 kilometrov visoko.
Kot je pojasnil, ognjenik trenutno bruha pepel znatno manj visoko. Pepel na višini dveh kilometrov po njegovih besedah ni več nevaren za letalski promet, bi pa še naprej lahko povzročali težave delci vulkanskega prahu, ki so v zrak prišli v minulih dneh. "Če je tokratni izbruh ognjenika Grimsvötn podoben prejšnjim, bi se lahko končal do konca tedna," je še dejal Hrafnsson. Po njegovih besedah obstaja zelo malo možnosti, da bi vulkan znova začel bruhati višje, vendar pa je težko ugibati, kaj se bo zgodilo.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.