Tujina

Strah med prebivalstvom je vse večji

New York, 11. 10. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ameriški zvezni preiskovalni urad FBI je sporočil, da so na Floridi odkrili že tretjo osebo, okuženo z bakterijo vraničnega prisada.

Bakterija antraksa <I>Baccilus anthracis</I>
Bakterija antraksa <I>Baccilus anthracis</I> FOTO: Reuters

Doslej je znano le to, da gre za 35-letno žensko, ki je tako kot več kot tisoč drugih ljudi opravila zdravniški pregled, potem ko je v petek zaradi vraničnega prisada umrl fotourednik tabloida The Sun Robert Stevens. Zdravniki so pred dnevi med rutinskim pregledom odkrili bakterije vraničnega prisada tudi v nosu razporejevalca pošte Ernesta Blanca, ki je bil zaposlen v zgradbi American Media Inc. v Boca Ratonu na Floridi. Omenjeno podjetje izdaja številne tabloide, med njimi The Sun.

Strokovnjaki domnevajo, da je Blanco preživel, ker je v času okužbe užival antibiotike, ki naj bi bili sposobni preprečiti razvoj bolezni. Omenjeno tretjo obolelo osebo so zadržali v bolnišnici, kjer jo prav tako zdravijo z antibiotiki. Ni še znano, ali je bila zaposlena v medijskem podjetju, kjer so med preiskavo odkrili spore bakterij tudi na računalniški tipkovnici, ali pa je zgradbo le obiskala.

Gre za teroristični napad?

Strokovnjaki so pred odkritjem tretje žrtve domnevali, da verjetno ne gre za teroristični napad, saj bi bilo v tem primeru žrtev zagotovo več. Ameriški preiskovalci, ki se ukvarjajo za ugotavljanjem vzrokov okužbe z bakterijo vraničnega prisada na Floridi, so zdaj zatrdili, da primere obravnavajo kot kriminalno dejanje, niso pa še pripravljeni z gotovostjo potrditi, da je šlo za teroristični napad. Teroristični napadi na ZDA 11. septembra so bili izpeljani na tako brezobziren način, da javnost pričakuje nove napade in bi jih morala pričakovati tudi, če ne bi bilo ameriškega bombardiranja Afganistana in groženj glavnega osumljenca Osame bin Ladna.

Ameriški protiteroristični strokovnjaki so kongres in Belo hišo dolga leta opozarjali, da nevarnost takih napadov obstaja, vendar javnost opozoril ni jemala resno. Tiskovna predstavnica Centra za nadzor nad okužbami Lisa Swenarski je v pogovoru za javno televizijo PBS dejala, da je nevarnost zagotovo obstajala že prej, sedaj se je spremenil le način dojemanja te nevarnosti. Strokovnjaki, ki so v preteklosti zaman opozarjali na večjo previdnost, te dni po televizijskih programih odsvetujejo paniko in plinske maske priporočajo le tistim, ki želijo sprožiti nov modni trend. Antibiotiki so na voljo, vendar tudi uživanje le-teh brez zdravniškega recepta odsvetujejo, saj povzročajo stranske učinke. Na voljo pa ni dovolj cepiva proti vraničnemu prisadu. Vse obstoječe zaloge je porabila vojska, ki se tudi sooča s pomanjkanjem, saj podjetje, ki je pred leti dobilo licenco za proizvodnjo, doslej še ni uspelo izpolniti visokih standardov Zvezne uprave za zdravila (FDA).

Preplah med prebivalstvom

Centri za nadzor nad okužbami dobivajo številne klice zaskrbljenih državljanov glede vraničnega prisada, preiskovalci na Floridi pa so doslej dobili več kot sto obvestil o odkritju sumljivih substanc, vendar so se vsa izkazala za neškodljiva. Do preplahov je prišlo tudi v zveznih državah Virginija, Washington in celo v Kanadi.

Močno se je povečala prodaja antibiotika Cipro, za katerega družba Bayer trdi, da lahko zdravi vranični prisad. Razvijajo se fantastične teorije, kot je ta, da so teroristi nastavili spore vraničnega prisada v tabloide in tako dosegli milijone Američanov, ki berejo tovrstni tisk, vendar je FBI tako teorijo zavrnil. Ljudje se sprašujejo, zakaj bi teroristi napadli prav tabloide in iščejo odgovor v žaljivem pisanju o Osami bin Ladnu in drugih.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.