Tujina

Anak Krakatoa znova izbruhnil, umrlo že 373 ljudi

Džakarta, 24. 12. 2018 06.43 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Število smrtnih žrtev sobotnega cunamija v Indoneziji se je povzpelo na najmanj 373, več kot 1400 je ranjenih, pogrešajo še najmanj 128 ljudi, so po poročanju tujih tiskovnih agencij sporočile tamkajšnje oblasti. Po trenutnih informacijah med žrtvami ni tujih državljanov.

Opozorilo za vse lokalne prebivalce območja v bližini vulkana Anak Krakatoa medtem še vedno velja, izbruh vulkana, ki je v soboto zvečer povzročil podvodni plaz in cunami, ki je na indonezijskih otokih Java in Sumatra ubil vsaj 373 ljudi, še vedno traja. Oblasti zato svarijo pred morebitnim novim cunamijem.

V soboto, okoli 21.30 po lokalnem času, je izbruh vulkana, ki je bil zelo aktiven že vse od oktobra, povzročil cunami, visoki valovi pa so na območju indonezijskega Sundskega preliva povzročili pravo razdejanje. Po zadnjih podatkih je naravna katastrofa, ki je zadela nenadoma in brez opozorila, zahtevala 281 življenj, ranjenih je 1061 ljudi. Poškodovane so številne stavbe in hoteli,  nekatere vasi so bile praktično odrezane od sveta. 

Gre sicer za območje, kjer potresi, cunamiji in druge naravne katastofe niso nič novega. Med božičnimi prazniki, 26.decembra 2004, je Indonezijo zadel silovit potres, ki mu je sledil cunami, v katerem je umrlo kar 226.000 ljudi. 

Trimetrski valovi so povzročili pravo razdejanje.
Trimetrski valovi so povzročili pravo razdejanje. FOTO: AP

Po podatkih lokalnih medijev so valovi dosegli višino treh metrov. Prebivalci so lahko le bežali za svoja življenja. 

In nato je Anak Krakatoa v nedeljo znova začel bruhati. Osupljivo moč narave so ujeli tudi na posnetku, ki je zaokrožil po družbenih omrežjih.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Zaradi visoke aktivnosti naj bi se po predvidevanjih del vulkan Anak Krakatao sesul, kar bi lahko povzročilo cunami. Nad območjem se medtem širi oblak dima in pepela. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Oblasti se tako bojijo in svarijo, da bi v prihodnjih dneh to območje lahko prizadelo še več cunamijev. Tiskovni predstavnik indonezijske reševalne službe Sutopo Purwo Nugroho svari, da nevarnost cunamijev ostaja, dokler bo vulkan ostal aktiven. 

Prav danes so znanstveniki tudi uradno potrdili, da je sobotni cunami povzročil večji del vulkanskega otoka Anak Krakatao, ki je padel v morje, piše Reuters. Valovi so obale Indonezije zadeli 24 minut pozneje. 

Vulkan Anak Krakatoa oziroma 'otrok Krakatoe' je nastal okoli leta 1928 na mestu legendarnega vulkana Krakatoa, ki je leta 1883 v kataklizmičnem izbruhu terjal več kot 36.000 življenj. Anak Krakatoa je bil še posebej aktiven od junija, večkrat je v nebo poslal oblake prahu, oktobra pa so deli lave skoraj zadeli neko turistično ladjo, ki je plula blizu otoka.

Reševanje morebitnih preživelih po sobotni katastrofi medtem otežujejo poškodovane ceste, a oprema za reševanje morebitnih preživelih pod ruševinami se počasi prebija tudi na bolj odročna območja. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Ramzess
24. 12. 2018 10.39
+16
Ironija je, da se tam zadeve razvijajo že nekaj časa, a nihče ne ukrepa kot bi bilo potrebno, zato ni opravičil in izgovorov, češ ni bilo opozoril, še več kot dovolj jih je bilo, a človeška ignoranca pač naredi svoje.
123ben10
24. 12. 2018 08.55
-8
A to da kao niso vedli da je cunami??? Niso opozorili ker itak vejo da ljudje nimajo kam.
Ramzess
24. 12. 2018 10.36
+16
Spet se kregajo, ker ni bilo sistema za opozarjanje, sicer pa kaj ti bo, če oblast odloča kdaj se ga bo uporabilo in kdaj ne. Sicer pa, treba se je naučiti opazovati naravo in znake, ki napovedujejo določeno katastrofo, vedno so, ne da jih ni, za nevedneže je pač to enostaven izgovor. Še huje je, ko se kasneje izkaže da marsikdo vendarle pozna znake a jih je ignoriral. Še huje je, če ravna ravna ravno nasprotno, kot smo v videli pred leti v Indiji, tako otroci kot odrasli, namesto bega ob očitnem znaku, so šli zbirat ribe, ki so ostale na obali, potem pa se svet čudi, koliko je bilo žrtev, zaradi česa se, zaradi cunamija, ne bi rekel, vsaj neposredno ne. Kot da to ni bilo, se je odrasla Indijska raja po dogodku zbrala na obalah in preklinjala in ter obsojala ocean za to kar se jim je zgodilo. Saj človek ne more verjeti kakšen primitivizem in umska slepota sta to. Kam to pelje je jasno.