Tujina

Strah pred širitvijo vojne

Berlin/Kairo/Sana/Peking/Tel Aviv, 29. 11. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Busheve grožnje o napadu na Irak še so naletele na negativne odzive po svetu. Zaskrbljenost nad morebitno razširitvijo ameriške operacije proti terorizmu so izrazili v Nemčiji, Egiptu in na Kitajskem, v Izraelu pa pred morebitnimi napadi pričakujejo obvestilo.

Iraška vlada je zavrnila zahtevo ameriškega predsednika Busha, naj dovolijo vrnitev inšpektorjev Združenih narodov in tako dokažejo, da ne proizvajajo orožja za množično uničenje.

V Bagdadu zatrjujejo, da se ne bojijo ameriških groženj, da bo zavezništvo protiteroristične napade nadaljevalo v Iraku. Iraška vlada pravi, da izpolnjuje obveznosti povezane z inšpektorji za množično orožje in zato zahteva umik sankcij Združenih narodov. Busheve groženje, da bodo možni proizvajalci orožja za množično uničenje naslednje tarče, jih ne skrbijo.

Pri pridobivanju zaveznic za širitev protiterorističnega napada na Irak pa se Bushu kot kaže zatika. Širitev napadov je namreč podprla le Velika Britanija, večina evropskih držav pa se zavzema za politično rešitev krize. V Nemčiji celo napovedujejo, da bi v primeru novih napadov zavezništvo lahko razpadlo. Egiptovski zunanji minister je opozoril, da si s tako akcijo Amerika izgubila podporo arabskih držav, Bushevim grožnjam pa nasprotuje tudi Rusija.

Zaskrbljena Schroeder in Fischer
Zaskrbljena Schroeder in Fischer FOTO: Reuters

Fischer je v parlamentarni razpravi menil, da bi bilo potrebno regionalne politične spore reševati politično, Schroeder je zahteval takojšen konec domnev o napadu drugih držav.

Zaskrbljenost nad morebitno razširitvijo ameriške operacije proti terorizmu so izrazili tudi v Pekingu, kjer opozarjajo, da operacij ne bi smeli razširjati po mili volji. Po besedah tiskovne predstavnice kitajskega zunanjega ministrstva bo Kitajska še najprej podpirala protiteroristične akcije, vendar bodo te morale biti v skladu s cilji in načeli Združenih narodov.

Jemenski predsednik Ali Abdalah Saleh, ki je v torek obiskal Belo hišo, je sporočil, da so mu ameriški sogovorniki zatrdili, da še niso sprejeli nobene odločitve o morebitnem napadu na Irak. Britansko veleposlaništvo v Jemnu je medtem zagotovilo, da ta arabska država ne bo postala tarča protiteroristične operacije. S tem je zanikalo pisanje londonskega časnika Sunday Times o tem, da naj bi ZDA in Velika Britanija razmišljale o razširitvi napadov na Jemen, Sudan in Somalijo. Britanska vlada je prepričana, da Jemen ne podpira terorizma, temveč je njegova žrtev, je v sporočilu za javnost še zapisalo britansko veleposlaništvo v Sani.

Egiptovski zunanji minister Ahmed Maher je medtem ZDA opozoril, da bi napad na Irak kot nadaljevanje protiteroristične operacije v Afganistanu ZDA stal podpore arabskih držav.

Iraški podpredsednik Taha Jasin Ramdan pa je izjavil, da Irak pričakuje ameriške napade in hkrati zatrdil, da se njegova država ne bo zlomila pod ameriškimi grožnjami.

Šaron verjame v predhodno opozorilo

Ariel Šaron zaupa Združenim državam
Ariel Šaron zaupa Združenim državam FOTO: Reuters

Po prepričanju izraelskega premierja Ariela Šarona bodo ZDA pred morebitnim napadom na Irak obvestile Izrael. "Vem, da ne bomo presenečeni, ko pride do napada. Seveda pa je potrebnega veliko usklajevanja, saj lahko naša država v tem primeru pričakuje povračilne ukrepe" je povedal Šaron. Dodal je še, da Irak pomeni resno grožnjo za Izrael, režim Sadama Huseina pa je označil za tiranskega. "Imajo potrebna znanja, usposobljenost in strokovno osebje za pridobitev jedrskega orožja v kratkem času," je še dodal Šaron.

Predsednik ZDA George Bush je v ponedeljek od iraškega režima zahteval, da dopusti nadzor mednarodnih inšpektorjev nad svojimi zmogljivostmi za proizvodnjo orožij za množično uničevanje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10