
Na Fidžiju so razglasili izredne razmere. Za ukrep, ki bo veljal kar 30 dni, so se odločili, potem ko je to otoško državo v Tihem oceanu razdejal tropski ciklon Tomas. V veljavi ostaja tudi policijska ura.
Najhuje je bilo na severnih otokih, kjer se neurje še vedno ni povsem umirilo. Veter je pihal s hitrostjo več kot 200 kilometrov na uro, posamezni sunki pa so bili še veliko močnejši. V dveh dneh je zapadlo kar 350 milimetrov dežja, zato so reke in potoki močno narasli. A glavni razlog za obsežne poplave je povečano plimovanje. Gladina morja se je na otoku Lau zvišala za sedem metrov, da bo voda odtekla, pa bo po napovedih potrebnih kar 36 ur.
Za zdaj poročajo o eni žrtvi, 17 tisoč ljudi pa je moralo zapustiti svoje domove. Škoda je velika, a na njen natančnejši popis bo treba še nekaj časa počakati, saj so zveze z najbolj prizadetimi deli otočja še vedno prekinjene.
So pa tja že poslali prve vojake, ki bodo pomagali pri odpravljanju posledic divjanja narave, še več jih je v pripravljenosti. Oblasti so za pomoč zaprosile tudi mednarodno skupnost, prve so se odzvale Francija, Avstralija in Nova Zelandija, ki pa se o načinu pomoči še odločajo.
Tomas se danes počasi pomika na odprto morje, do večera naj bi tudi izgubil nekaj moči in iz ciklona četrte oslabel v ciklon tretje stopnje.
Razdejani tudi Salomonovi otoki
Na Salomonovih otokih medtem še naprej divja ciklon Ului, ki se počasi pomika v smeri Avstralije. Dosegel naj je ne bi, najbližje pa bo v soboto. Medtem ko ob vzhodni obali opozarjajo ljudi, naj se v tem času raje ne zadržujejo na plaži, pa številni deskarji že željno pričakujejo visoke valove.
Po Percyju leta 2005 je Ului prvi ciklon v tem delu sveta, ki je dosegel najvišjo, peto stopnjo. Kolikšno škodo je doslej povzročil, ni znano.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.