Policija je že prijela sedem osumljencev. Neznanci naj bi na Plaza Altamira streljali na skupino vojaških častnikov, ki se so udeležili protestov. O spopadih med nasprotniki in podporniki politik aktualnega predsednika Chaveza poročajo tudi iz nekaterih drugih venezuelskih krajev.
Do nasilja je prišlo v času, ko so si diplomati prizadevali za končanje stavke, ki je ohromila venezuelsko naftno industrijo in politične napetosti privedla do vrelišča. Zaradi krize, ki jo je sprožila splošna stavka, je svoje odstope ponudilo vseh sedem direktorjev venezuelske državne naftne družbe (PDVSA).
Pred dnevi so oblasti ukazale tudi nasilno zavzetje treh tankerjev, ki so jih nezadovoljni sindikati uporabili v blokadi nekaj venezuelskih pristanišč.
Stavka se je začela v ponedeljek na poziv sindikatov Konfederacije delavcev Venezuele, Federacije zaposlenih Fedecamaras in Demokratske koordinacije, ki združuje opozicijske stranke in zveze. To je že četrta splošna stavka v zadnjem letu dni, s katero skuša opozicija predsednika Huga Chaveza prisiliti k odstopu. Predsedniku Chavezu nasprotuje zlasti srednji in višji sloj venezuelske družbe, njegove populistično obaravane politike pa podpira predvsem večinski revnejši sloj.
Opozicija bi rada dosegla Chavezov odstop
Opozicija od predsednika Chaveza zahteva predvsem razpis referenduma za predčasne volitve februarja prihodnje leto. Za razpis nezavezujočega referenduma je že zbrala več kot dva milijona podpisov, vendar bi bilo to po mnenju 48-letnega Chaveza protiustavno. Venezuelska ustava namreč omogoča referendum šele po polovici šestletnega predsedniškega mandata, to je avgusta prihodnje leto.
Chavez je medtem pozval k umiritvi razmer in izrazil pripravljenost obnoviti dialog z opozicijo. Sestanek je bil napovedan v noči na petek zvečer po lokalnem času, vendar pa se ga predstavniki vlade niso udeležili. To je sprožilo obsodbe opozicije. ZDA so že izrazile globoko zaskrbljenost zaradi izbruha izgredov v Venezueli ter pozvale tamkajšno vlado in opozicijo, naj se vrneta za pogajalsko mizo.
Nasilje je obsodil tudi generalni sekretar Organizacije ameriških držav Cesar Gaviria. S posredovanjem Gavirie so se pred mesecem dni začela pogajanja med vlado in opozicijo, ki pa so bila v ponedeljek prekinjena.