V Kirgiziji se življenje kar noče in noče vrniti v ustaljene tirnice. V središču dogajanja je še vedno odstavljeni kirgizijski predsednik Kurmanbek Bakijev. Okoli tisoč ljudi se je na jugu države zbralo v podporo odstavljenemu predsedniku, nakar so se zaslišali streli.
Bakijev, ki je bil v tem času ravno na govorniškem odru, je po hitrem postopku zapustil kraj dogajanja. Tiskovna agencija Reuters poroča, da so streljali Bakijevi varnostniki, po zadnjih podatkih pa naj ne bi bil nihče ranjen. Streljali naj bi zato, ker so se jim približevali podporniki začasne vlade.
Bakijev se je po incidentu odpravil v Kazahstan, kjer naj bi se sestal s tamkajšnjim predsednikom Nursultanom Nazarbajevim. Podatek je potrdila tudi Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse). Njihov predstavnik je dodal, da je to pomemben korak k temu, da se prepreči vojaški spopad.
Bakijev je pred odhodom novinarjem povedal, da se je sestal s predstavniki začasne vlade, ki je prevzela nadzor v kirgizijski prestolnici, in pri tem zahteval nadaljnje pogovore, ki bi potekali na nevtralnem terenu, npr. v Kazahstanu. Začasna vlada ga je sicer pozvala, naj zapusti državo, saj bo v nasprotnem primeru kazensko preganjan.
Bakijev ponudil odstop s položaja predsednika
Bakijev je po besedah tiskovnega predstavnika začasne vlade formalno predložil prošnjo za odstop s položaja predsednika države. "Kurmanbek Bakijev je predložil svojo prošnjo za odstop. Sedaj imajo nove oblasti popolno legitimnost," je dejal omenjeni.
Kot je znano, so v kirgizijski prestolnici v začetku meseca izbruhnili spopadi med protivladnimi protestniki in policijo. Protestniki so poskušali vdreti v predsednikov kabinet, a so jim policisti s streli to preprečili. Umrlo je več deset ljudi, več sto je bilo ranjenih. Državo zdaj vodi začasna vlada, ki jo je oblikovala opozicija.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.