Kot je povedal čečenski predsednik Ramzan Kadirov, ki naj bi osebno vodil operacijo, so pripadniki varnostnih sil v vsega 20 minutah ubili vse napadalce, poslance in uslužbence parlamenta pa prepeljali na varno. Po nekaterih drugih informacijah naj bi se dva napadalca razstrelila sama. Predsednika parlamenta Dukuvaha Abdurahmanova so iz poslopja evakuirali z oklepnim vozilom in v napadu ni bil ranjen.
Napadalci so ubili dva varnostnika in enega uradnika, poroča BBC. Po navedbah ruskih oblasti so nato čečenski vojaki ubili vse tri napadalce. Tako da je bilo skupno ubitih šest ljudi, 17 pa je bilo ranjenih, še poroča BBC.
Prav med napadom je bil na obisku v Čečeniji ruski notranji minister Rašid Nurgalijev, ki je operacijo varnostnih sil označil kot uspeh. "Čečensko notranje ministrstvo je delovalo profesionalno in kompetentno. To pomeni, da je bila operacija izvedena uspešno," je dejal. Z dogajanjem naj bi po telefonu že seznanil tudi ruskega premierja Vladimirja Putina. Posebne enote policije medtem še vedno preiskujejo poslopje parlamenta in iščejo morebitne mine, ki so jih morda podtaknili napadalci.
Neuradno naj bi eden od napadalcev najprej pred vhodom v parlament razstrelil bombo, ki je ubila njega in ranila več ljudi. Najmanj dva druga napadalca naj bi medtem stekla v poslopje parlamenta, vzklikala "Alahu Akbar" (Alah je velik) in streljala. Na prizorišče naj bi se vsi pripeljali z avtomobilom. Skrajneži naj bi vdrli tudi v poslopje čečenskega ministrstva za kmetijstvo, a se je pozneje izkazalo, da je ministrstvo v isti zgradbi kot parlament in da je dejansko šlo za en sam napad.
Prezgodaj razglasili zmago nad uporniki?
Kremelj se proti separatističnim upornikom na severu Kavkaza bori že vse od razpada Sovjetske zveze. V Čečeniji sta v 90. letih 20. stoletja potekali dve vojni, nakar je Kremelj leta 2000 v Groznem nastavil sebi lojalno vlado. Od takrat se je velik del islamskih upornikov preselil v sosednji ruski republiki Dagestan in Ingušetija, število terorističnih napadov v Groznem pa je v minulih letih občutno upadlo.
Lani je Rusija uradno končala desetletje trajajočo protiteroristično operacijo v Čečeniji, kar pa je bilo po mnenju mnogih prezgodaj. Avgusta je bilo sicer v streljanju v rojstni vasi predsednika Kadirova ubitih 19 ljudi, med njimi pet civilistov. Leta 2004 so čečenski uporniki na šoli v Beslanu v Severni Osetiji zajeli talce, pri čemer je bilo ubitih kar 330 ljudi.
Evropska unija obsodila napad
Napad so obsodili visoka zunanja predstavnica EU Catherine Ashton, predsednik Parlamentarne skupščine Sveta Evrope Mevlüt Cavusoglu in predsednik Evropskega parlamenta Jerzy Buzek.
Ashtonova je dejala, da je zgrožena nad napadom, in poudarila, da nobene okoliščine ne morejo opravičiti terorističnega nasilja in samomorilskih napadov. Dodala je, da je Evropska unija pripravljena okrepiti sodelovanje z Rusijo v boju proti mednarodnemu terorizmu.
Buzek je poudaril, da nasilja in umorov ne moremo nikoli sprejeti kot oblike protesta. Cavusoglu pa je dejal, da je pretresen zaradi napada, in izrazil sožalje svojcem umrlih.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.