Iz elektronske pošte, ki so si jo nekateri strokovnjaki izmenjali 31. januarja, je namreč mogoče razbrati, da so imeli nekateri od njih jasno predstavo o katastrofalni nevarnosti, ki grozi raketoplanu.
"Če bi plazma vdrla v pristajalne naprave, bi prišlo do zvišanja temperature v tem delu. V takem primeru bi bil naš nasvet nujna reševalna akcija, seveda ob predpostavki, da raketa ne bi zgorela, še preden bi bilo mogoče evakuirati astronavtsko ekipo," je v elektronski pošti 31. januarja napisal strokovnjak za vesoljske polete Jeffrey Kling iz vesoljskega centra Johnson v Houstonu na jugu Teksasa.
Ostali dokumenti, ki jih je razkrila NASA, kažejo tudi zaskrbljenost mehanikov, da so Columbio pri vzletu zadeli trije deli zaščitne penaste obloge zunanjega tanka za gorivo, ne le eden, kot so sprva domnevali. Tiskovni predstavnika NASA Allard Beutel je ob tem dejal, da je po vsej verjetnosti večji kos razpadel na tri manjše, potem pa je vsaj eden od njih zadel plovilo.
NASA je sicer že v petek razkrila elektronska sporočila znanstvenika raziskovalnega centra NASA v Hamptonu Roberta Daughertya, v katerih je dva dni pred nesrečo raketoplana Columbia opozoril na možnost razpoke na levem delu raketoplana.
NASA je preiskavo nesreče raketoplana Columbia že pred dobrima dvema tednoma predala neodvisni komisiji. Komisija pod vodstvom nekdanjega admirala Harolda Gehmana bo skušala ugotoviti, zakaj se je Columbia 1. februarja ob vrnitvi na Zemljo razpadla in zgorela nad ameriško zvezno državo Teksas, pri čemer je umrlo vseh sedem astronavtov na krovu.