Tujina

Študent hotel umoriti Busha

Alexandria/Washington, 23. 11. 2005 08.38 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ameriškega študenta je sodišče spoznalo za krivega naklepanja atentata na predsednika Busha.

Ameriškega študenta jordanskega porekla Abuja Alija je porota v Alexandrii v ameriški zvezni državi Virginia spoznala za krivega članstva v teroristični organizaciji Al Kaida in naklepanja atentata na ameriškega predsednika Georgea Busha. Porota ni verjela njegovemu odvetniku, ki je trdil, da ga je član Al Kaide v Savdski Arabiji lažno označil za sodelavca ter da je kasnejše priznanje z mučenjem izsilila tamkajšnja policija. Alija so dve leti zadrževali v Savdski Arabiji, letos pa so ga predali ZDA.

Sodišče je Alija spoznalo krivega v devetih točkah obtožnice. Med drugim naj bi študent načrtoval ugrabitev letala in ustrelitev predsednika Busha.


Tožilstvo je uspelo prepričati poroto, da je Abu Ali leta 2002 odpotoval v Savdsko Arabijo z namenom, da postane terorist, čeprav je trdil, da je šel tja študirat islamsko pravo. Namesto tega naj bi se pridružil Al Kaidi in se začel uriti za terorista z namenom, da bi po vrnitvi v ZDA podpiral Al Kaido in sodeloval v pripravah za napad na Busha. Porota je to sprejela in po dveh dneh razprave Alija spoznala za krivega. Kazen bo izrečena februarja, grozi pa mu dosmrtna ječa.

Padilla le dočakal obtožnico

Domnevni ameriški terorist Jose Padilla, ki je bil več kot tri leta zaprt v vojaškem zaporu brez obtožnice in skoraj povsem brez dostopa do odvetnikov, je v torek dočakal obtožnico, ki pa ne omenja predhodnih trditev nekdanjega pravosodnega ministra Johna Ashcrofta o nameravanem napadu z umazano radiološko bombo. Obtožnico proti Padilli in štirim domnevnim sozarotnikom je potrdila zvezna porota v Miamiju, objavil pa jo je pravosodni minister Alberto Gonzales v Washingtonu.

Številni ameriški pravni strokovnjaki menijo, da je obtožnica posledica strahu administracije predsednika Georgea Busha pred skorajšnjim obračunom pred zveznim vrhovnim sodiščem. Potem ko je prvostopenjsko sodišče razsodilo, da vlada niti v vojni nima pravice neomejeno zapirati ameriških državljanov brez obtožnice, prizivno sodišče v Richmondu pa nato to sodbo zavrnilo, so se Padillovi odvetniki pritožili na zvezno vrhovno sodišče. Vlada mora svoje pisne argumente predati do prihodnjega ponedeljka.

Obtožnica Padillo bremeni, da je od leta 1993 do leta 2001 sodeloval v zaroti za promocijo terorizma v tujini oziroma za umore, pohabljanja in ugrabitve, med drugim v Čečeniji, Bosni in Hercegovini, na Kosovu, v Libanonu, Egiptu in Somaliji.

Če bi vrhovno sodišče postopek proti Padilli razglasilo za neustaven, Busheva administracija ne bi več smela brez obtožnice zadrževati nobenega državljana. Za zdaj sicer ostaja v veljavi odločitev sodišča v Richmondu, kar pomeni, da ima administracija še nekaj manevrskega prostora.

Obtožnica proti nekdanjemu članu ulične tolpe iz Chicaga sicer kaže, da Padilla morda le ni bil tako nevaren, kot je to leta 2002 ob predstavitvi aretacije ameriški javnosti sporočil tedanji pravosodni minister Ashcroft, ki je trdil, da je Padilla prišel iz terorističnega taborišča v Pakistanu v ZDA razstrelit radiološko bombo.

Poleg Padille so obtoženi še Palestinec Adham Amin Hasun in Egipčan Mohamed Hešam Jusef, ki sta živela na Floridi, Jordanec Kifa Vael Džajusi iz San Diega in Libanonec Kasem Daher iz Kanade. Razen Daherja so že vsi v zaporu.

Minister Gonzales v torek ni želel odgovoriti na vprašanje, zakaj v obtožnici ni radiološke bombe oziroma sploh ni omembe starih navedb, da naj bi Padilla skušal v ZDA napadati stanovanjske zgradbe in trgovinske centre. Obtožnica ga niti ne bremeni članstva v Al Kaidi, ampak članstva v podporni teroristični celici Severne Amerike, v kateri naj bi sodeloval pri novačenju skrajnežev, zbiranju in pošiljanju denarja skrajnežem in želje, da tudi sam postane nasilen "džihadist".

Padillo bodo iz vojaškega zapora v Južni Karolini prepeljali v zvezni zapor v Miamiju, Gonzales pa je dejal, da naj bi se sojenje začelo šele septembra leta 2006.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12