Nepopustljivo vztrajanje francoskega premiera Dominiqua de Villepina pri reformi delovne zakonodaje je med nasprotniki spornega zakona sprožilo val ogorčenja.
"Vlada se igra z ognjem," je danes posvaril vodja glavnega sindikata študentov (Unef) Bruno Juillard. Tiskovni predstavnik francoske vlade Jean-Francois Cope pa je medtem povedal, da vladajoča Unija za ljudsko gibanje (UMP) v sporu glede nove zakonodaje odločno stoji za premierom.
Villepin ne bo klonil
Premier Villepin je v torek zvečer odločno poudaril, da namerava kljub pritiskom dijakov, študentov in sindikatov vztrajati pri svoji reformi, in dveletne preizkusne dobe, ki jo uvaja sporna zakonodaja o pogodbi o prvi zaposlitvi (CPE), za zdaj ne bo niti umaknil niti uresničil niti spremenil, ampak bo odločitev prestavil na kasnejši čas.
Kot je dejal, se bodo socialni partnerji v posameznih panogah glede sporne dolžine preizkusne dobe lahko dogovorili tudi za krajše obdobje. Toda po drugi strani se ne bo odrekel temu, da lahko do odpovedi delovnega razmerja mlajšim od 26 let pride tudi brez utemeljenih razlogov, ker CPE omogoča ravno to, je poudaril francoski premier. Ponovno pa je zavrnil možnost "kapitulacije pred ultimati" sindikatov in poudaril, da uravnoteženosti pravic socialnih partnerjev, ki jo bo uvedla CPE, ne bi smeli zavreči.
Kot je poudaril Juillard, čaka Villepina zato "totalno merjenje moči" z nasprotniki CPE. Dijaki in študenti že ta četrtek pripravljajo nove proteste po vsej državi. Nazadnje je 16. marca na ulicah francoskih mest protestiralo med 250.000 in 500.000 mladih, tudi tokrat pa jih pričakujejo več sto tisoč.
"Dejstvo je, da je v času, ko skuša vladna ekipa oblikovati nove in konkretne rešitve za težke probleme, kakršna je brezposelnost, odgovornost večinske stranke izredno velika," pa je po seji vlade v Parizu povedal Cope. Kot je zatrdil, vladajoča UMP zato v sporu glede reforme delovne zakonodaje trdno stoji za svojim premierom.
Sarkozy ne bo odstopil
Tiskovni predstavnik je obenem zanikal govorice, da namerava francoski notranji minister Nicolas Sarkozy zaradi vse večjega nasprotovanja CPE odstopiti. Sarkozy naj bi se namreč bal, da bo konflikt med socialnimi partnerji ogrozil njegove možnosti na predsedniških volitvah spomladi 2007.
Ta ugibanja je v pogovoru za četrtkovo izdajo revije Paris Match zanikal tudi Sarkozy sam, verjetno glavni Villepinov tekmec na volitvah prihodnje leto. Notranji minister je obenem predlagal, da bi se vsi skupaj odločili za "šestmesečni eksperiment" - polletno preizkusno dobo, ko bi preverili dejanske učinke predlagane reforme delovne zakonodaje.
Poleg tega je Sarkozy izrazil bojazen, da bi lahko zaradi množičnih protestov na francoskih univerzah in srednjih šolah, ki trajajo že dva tedna, ponovno izbruhnili tudi nemiri v revnih predmestjih, kjer je situacija še vedno zelo napeta. "Nihče ne verjame, da se je situacija tam v samo treh mesecih zares pomirila," je v pogovoru za Paris Match poudaril minister.
Revna francoska predmestja, v katerih živijo večinoma tuji priseljenci, je konec oktobra in novembra zajel val požigov in neredov, zaradi katerih so francoske oblasti celo razglasile izredne razmere. Hude nemire, ki so zajeli vso Francijo in trajali več kot tri tedne, je sprožila smrt dveh mladoletnikov, ki sta umrla na begu pred policijo.
Kljub de Villepinovi odločenosti in trditvam tiskovnega predstavnika vlade pa vendarle že tudi znotraj kabineta prihaja do določenih pritiskov na premiera. Gospodarski minister Thierry Breton je tako izjavil, da je prišel "čas za prilagoditev reform in dialoga", tiskovni predstavnik UMP Luc-Marie Chatel pa se je celo odkrito postavil na stran sindikatov, da bi morali delodajalci utemeljiti vsako odpoved delovnega razmerja.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.