Tujina

Študija je potrdila: višje temperature, nižje ocene

Washington, 30. 05. 2018 10.56 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Pri Harvardu in nekaterih drugih ameriških univerzah so naredili študijo, kako vročina vpliva na ocene učencev in rezultat pravzaprav ni presenetljiv. Hujša, kot je bila vročina, slabši so bili rezultati dijakov pri testih.

Vročina na ljudi ne vpliva pozitivno. Znano je, da se v hudih vročinskih valovih poslabša marsikatera bolezen, da smo bolj razdražljivi, da nam koncentracija pade. S segrevanjem ozračja pa ti ekstremni pojavi postajajo vse pogostejši, začenjajo se prej in trajajo dlje. 

Učenci se v vročini težje skoncentrirajo.
Učenci se v vročini težje skoncentrirajo. FOTO: Thinkstock

Pri Harvardu in nekaterih drugih ameriških univerzah so naredili študijo, kako vročina vpliva na ocene učencev in rezultat pravzaprav ni presenetljiv. V letih, ko je vročina bila hujša, so bili pri izpitih manj uspešni. Zaznali so statistično značilno povezavo med visokimi temperaturami in nizkimi dosežki v šoli. Tako je analiza ocen okoli 10 milijonov dijakov v ameriškem šolskem sistemu v zadnjih 13 letih pokazala, kako negativen vpliv ima pravzaprav vročina na šolske rezultate. 

Ponudili so tudi praktično rešitev: uporabljajte več klimatskih naprav. 

Dijaki in študenti so se pravzaprav povsod po svetu pritoževali nad vročino, ki jih je motila med izpitnim obdobjem. Zdaj so ameriške univerze Harvard, Kalifornija UCLA in Georgia preverile, kako upravičeni so do pritoževanja. 

Analizirali so rezultate dijakov med letoma 2001 in 2014. Študija kaže, da vročina vpliva na zmožnost učenja pri pouku in na koncentracijo pri domačih nalogah. Za vsake pol stopinje pri povprečni temperaturi so zaznali enoodstotni padec pri učenju. 

Hladni dnevi niso imeli negativnega učinka, ta se je začel pri temperaturah, ki so se povzpele nad 21 stopinj Celzija. Ko so termometri kazali več kot 32, je bil padec učnih uspehov še toliko bolj očiten. 

Zaznali so še eno značilnost: učni uspeh je močno padel pri učencih iz revnejših družin ali manjšin. To gre po njihovem mnenju povezati s tem, da so se bogatejši predeli hitreje odzvali, ko so videli padec pri uspešnosti. A tu je še preprostejša razlaga: bogatejše družine imajo boljši dostop do klimatskih naprav. 

Soavtor študije Joshua Goodman je pojasnil, da so bili v vročini dijaki bistveno bolj razdražljivi in so se težje osredotočili. Ugotovitve vsekakor napeljujejo na nova vprašanja, kako bodo podnebne spremembe vplivale na izobraževalne sisteme, je še opozoril. 

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ni_mi_vse_eno
30. 05. 2018 14.16
+0
To ni nič. William Herschel je pokazal korelacijo med sončnim ciklom in ceno žita. (google; Herschel’s sunspot correlation chart). Glede na občutno upadanje sončne aktivnosti si lahko obetamo visoke cene žita, kar je veliko bolj alarmantno od ocene revnega dijaka pri matematiki. Iz različnih virov spoznavamo aktivnost sonca se manjša, glej; Mini Ice Age, Long Ice Age Glaciation explained.