Tujina

Sudac ne skriva Gotovine

Zagreb/Bruselj, 01. 03. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Karizmatični duhovnik je Gotovino srečal pred dvema letoma na seminarju. O generalu je v Bruslju govoril tudi Mesić.

Od Gotovine je odvisen vstop Hrvaške v EU (Foto: Reuters)
Od Gotovine je odvisen vstop Hrvaške v EU (Foto: Reuters) FOTO: Reuters


Karizmatični hrvaški duhovnik Zlatko Sudac, znan po stigmi v obliki križa na čelu, je zanikal, da skriva hrvaškega generala Anteja Gotovino, poroča hrvaški Index. Sudca je pred štirimi leti obtožil direktor Službe za zaščito ustavnega reda, Franjo Turek, ki je poseben dokument z navedeno obtožbo tudi posredoval tedanjemu premieru Ivici Raćanu. Turek v dokumentu navaja, da se je Sudac zavzemal za oblikovanje posebne politične skupine iz različnih hrvaških strank, ki bi ob podpori cerkve preoblikovala takratno vladno politiko Hrvaške, in hkrati iskal načine, kako bi lahko učinkovito skrili hrvaške generale, ki bi lahko postali haaški obtoženci.

Hrvaški predsednik Mesić je danes prepričeval Bruselj
Hrvaški predsednik Mesić je danes prepričeval Bruselj FOTO: Reuters

Sudac se je na obtožbe odzval s priznanjem, da ga je general Ante Gotovina skupaj z drugimi generali obiskal pred dvema letoma na seminarju, ko je Haag že izdal obtožnico proti njemu, ne pa še mednarodne tiralice. »Na seminarju je ostal skupaj z drugimi šest dni. Gre za častnega in plemenitega človeka, ki zna držati besedo in jasno je, da v domovinsko vojno ni vstopil po naključju. O njemu lahko kot o prijatelju povem samo najboljše,« je povedal Sudac. Dodal je še, da se cerkev ne bi smela bati medijev in še enkrat podaril, da je resnično samo to, da je Gotovino srečal na seminarju.

O Gotovini tudi Mesić

O generalu Gotovini pa je bilo govora tudi v Bruslju, saj je hrvaški predsednik Stipe Mesić začel z dvodnevnim obiskom pri EU. Predstavnike EU poskuša prepričati, da je hrvaška oblast naredila vse, kar je v njeni moči, da bi zajela spornega generala Gotovino in ga pripeljala v Haag. "Hrvaška generala Gotovino ne izroči zato, ker ni dostopen njenim oblastem," je Mesić dejal po srečanju z generalnim sekretarjem Nato Jaapom de Hoopom Schefferjem in predsednikom Evropske komisije Josejem Manuelom Barrosom. Ta je ocenil, da sodelovanje Hrvaške s sodiščem ni bilo polno. "Verjamem dobri volji predsednika Mesića, predsednika vlade in same vlade. A za polno sodelovanje mora biti zagotovljeno sodelovanje vseh struktur v državi," je povedal Barroso.

Od tega, ali bo Mesiću uspelo Bruselj prepričati, je odvisno, ali bo Hrvaška 17. marca začela s pristopnimi pogajanji za članstvo v EU.


Arte: Gotovine ni na Hrvaškem

Tudi francoski novinarji televizije Arte so se odzvali na trditve glavne generalne tožilke haaškega sodišča Carle del Ponte, da se Gotovina ob podpori vlade še zmeraj skriva na Hrvaškem. Po mnenju novinarke Kattalin Landabura, ki jo je Arte angažiral za novinarsko preiskavo o tem, kje se general Gotovina nahaja, Gotovine na hrvaškem ni, uradni Bruselj pa naj bi nastopil napačno, ker zaradi enega človeka celotno državo »drži v primežu«.

Ekipa Arte je prišla na hrvaško snemat različne reportaže, pri tem pa so obiskali več mest in poskušali najti Gotovino. Pogovarjali so se s prebivalci Zadra, s prijatelji generala Gotovine, z zadrskimi oblastmi, obiskali so tudi zunanjo ministrico Kolindo Grabar – Kitarović. Po intervjuju z odvetnikom generala, s saborskim predstavnikom srbske nacionalne manjšine Miloradom Pupovcem in predsednikom Hrvaškega helsinškega odbora za ljudske pravice Žarkom Puhovskim, pa so novinarji zaključili, da ima Bruselj o stanju na Hrvaškem v zvezi z Gotovino napačne predstave.

  • 13
  • 12
  • 11
  • 10
  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1