Tujina

Sumljiva smrt tajkuna

London, 13. 02. 2008 11.08 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
1

Britanska policija preiskuje nenadno smrt gruzijskega milijarderja in vladnega kritika. Ali je za smrtjo gruzijska vlada?

Badri Patarkacišvili je veljal za najbogatejšega Gruzijca.
Badri Patarkacišvili je veljal za najbogatejšega Gruzijca. FOTO: Reuters

Gruzijski oligarh in vladni kritik Badri Patarkacišvili je v noči na sredo v Londonu nenadno umrl. Patarkacišvili, ki se je na nedavnih volitvah v Gruziji potegoval za predsedniški položaj, naj bi umrl zaradi srčnega infarkta, vendar naj pred tem zdravstvenih težav ne bi imel. Britanska policija smrt obravnava kot sumljivo in bo z obdukcijo preiskala vzrok smrti.

Njegov prijatelj, ki ni želel biti imenovan, je zatrdil, da se je Patarkacišvili bal za svoje življenje. Ubiti naj bi ga želela gruzijska vlada. Njegov dolgoletni poslovni partner, ruski oligarh Boris Berezovski, pa je sporočil, da je Patarkacišvili v torek, ko sta se srečala, potožil zaradi težav s srcem.

Podpiral proteste proti vladi

52-letni gruzijski milijarder je veljal za gonilno silo protestov proti vladi in predsedniku Mihailu Sakašviliju novembra lani, ki jih je policija nasilno zatrla. V domovini so proti njemu nedavno uvedli preiskavo zaradi obtožb, da je nameraval strmoglaviti vlado. Patarkacišvili je nazadnje živel v Veliki Britaniji in Izraelu.

Patarkacišvili je poslovno sodeloval z ruskim oligarhom Borisom Berezovskim.
Patarkacišvili je poslovno sodeloval z ruskim oligarhom Borisom Berezovskim. FOTO: Reuters

Na predčasnih predsedniških volitvah v Gruziji, 5. januarja, je Patarkacišvili kot kandidat izzval takratnega in sedanjega predsednika Sakašvilija. Dobil je okoli sedem odstotkov glasov. Opozicijske skupine v Gruziji so trdile, da je na volitvah, na katerih je Sakašvili dobil 53-odstotno podporo, prišlo do poneverb.

So ga hoteli ubiti?

Po Patarkacišvilijevi smrti so se pojavile domneve, da so ga, podobno kot nekdanjega ruskega agenta Aleksandra Litvinenka, zastrupili z radioaktivno snovjo. Kriminalisti so zato preiskali njegovo stanovanje, kjer radioaktivnih sledi niso našli. Prav tako jih niso odkrili na truplu.

Patarkacišvili je decembra lani povedal, da naj bi prejel zvočni zapis nekega uradnika z gruzijskega notranjega ministrstva. Na njem naj bi uradnik prosil nekega čečenskega upornika, naj ubijejo Patarkacišvilija. "Mislim, da me hočejo ubiti," je takrat dejal Patarkacišvili.

Sicer pa je septembra lani nekdanji gruzijski obrambni minister Irakli Okruašvili obtožil predsednika Sakašvilija, da ga je leta 2005 nagovarjal, naj ubije Patarkacišvilija. Okruašvili je kasneje te izjave umaknil.

Zahodne sile pozorno spremljajo razvoj dogodkov v državi, skozi katero poteka glavna naftna pot v strateški regiji med Turčijo in Rusijo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.