
Kot je povedal tiskovni predstavnik ameriškega obrambnega ministrstva, je bil Šved Mehdi-Muhammed Ghezali aretiran decembra 2001 v Pakistanu in sedaj ni več v Guantanamu. Švedsko zunanje ministrstvo vesti še ni komentiralo. ZDA v Guantanamu zadržujejo okoli 600 tujcev, za katere sumijo, da so bili člani teroristične mreže Al Kaida ali pa so se borili na strani talibanskega režima v Afganistanu.
Švedska zunanja ministrica Laila Freivalds je na začetku tega tedna povedala, da potekajo intenzivna diplomatska prizadevanja za izpustitev 25-letnega Ghezalija. Za njegovo izpustitev se je med obiskom v Beli hiši aprila letos zavzel tudi švedski premier Goeran Persson.
Za ameriška vojaška sodišča določenih devet novih ujetnikov
Tiskovno sporočilo Pentagona še pravi, da se je ameriški predsednik George Bush odločil, da naj bi vojaška sodišča sodila še deveterici ujetnikov iz vojaškega oporišča Guantanamo na Kubi. Bush je pred tem določil šest ujetnikov, od katerih so le trije identificirani. To so nekdanji avstralski kavboj David Hicks, ki je spremenil vero in se v Afganistanu boril na strani talibanov, komunikacijski strokovnjak Ali Hamza Bahlul iz Jemna ter nekdanji "oproda" Osame bin Ladna Ibrahim Kosi iz Sudana, ki naj bi v preteklosti voditelja Al Kaide vozil z avtomobilom, mu kuhal in čistil obleke.
Ameriški kongres pokazal usmiljenje do Kubancev
Predstavniški dom ameriškega kongresa je v sredo z 221 glasovi proti 194 izglasoval amandma k predlogu zakona o financiranju State Departmenta, pravosodnega ministrstva in ministrstva za trgovino v proračunskem letu 2005, ki razveljavlja pravila administracije predsednika o prepovedi pošiljanja določenih predmetov v paketih na Kubo. Ministrstvo za trgovino je v skladu s prizadevanji za hitrejši propad komunističnega režima na Kubi junija namreč izdalo nekaj pravil, vendar pa je večina kongresnikov menila, da gre za pretiravanje, ki bolj škodi navadnim Kubancem, kot pa režimu predsednika Fidela Castra.
Ministrstvo je kubanskim emigrantom v ZDA dovolilo, da svojim družinam in prijateljem na Kubi pošiljajo le zdravila in radijske sprejemnike, preko katerih lahko poslušajo proti-Castrovo propagando emigrantskih organizacij na Floridi. Prepovedano pa je pošiljanje hrane, oblek, semena, kozmetike in podobnih reči, ki zanesljivo ne bi napolnile žepov režima, kot to še vedno trdijo zagrizeni nasprotniki največjega ameriškega trna v peti, ki jih jezi že pol stoletja. Fidel Castro je prepričan, da so bila nova pravila namenjena izključno dobrikanju volilnemu bloku Američanov kubanskega porekla na Floridi, kjer si Bush ne sme privoščiti poraza.