Napadalci so streljali na konvoj libanonskega ministra za industrijo Pierra Džemajela, ki so ga hudo ranjenega prepeljali v lokalno bolnišnico, kjer je zaradi strelnih ran umrl, so sporočili libanonski varnostni viri.
Sin nekdanjega libanonskega premiera Rafika Haririja, Saad Hariri, je prepričan, da za atentatom stoji Sirija. Na atentat so se že odzvale ZDA, ki umor Džemajela označujejo za teroristično dejanje in grožnjo demokraciji. Ameriški predsednik George Bush je napad obsodil in pozval k temeljiti preiskavi umora. Atentat pa je obsodila tudi Sirija, ki je prepričana, da gre za nov poskus protisirskih skupin v Libanonu, da bi za umor obtožile Sirijo.
Libanonski premier Fuad Siniora je dejal, da je po atentatu na ministra Libanon še bolj odločen ustanoviti posebno mednarodno sodišče, ki bo preganjalo osumljence za lanski atentat na takratnega libanonskega premierja Rafika Haririja. Siniora je tudi zatrdil, da se Libanon ne bo pustil ustrahovati morilcem. Ob tem je pozval k enotnosti razklane države.
Napad je obsodila tudi Evropska unija, evropska komisarka za zunanje odnose Benita Ferrero-Waldner pa je dejala, da atentat ne sme zamajati politične stabilnosti v Libanonu.
Politična kriza v državi
Libanon pretresa politična kriza, kjer prosirski Hezbolah skuša destabilizarati demokratično izvoljeno libanonsko vlado pod vodstvom Fuada Siniora, če ne bodo sami dobili več pristojnosti. Hezbolah libanonski vladi očita tudi povezovanje z ZDA.
Kriza se je še poglobila po odstopu šestih prosirskih ministrov v vladi, a premier kljub temu zagotavlja, da je njegova vlada legitimna. Za padec vlade bi moralo odstopiti osem ministrov. Siniora tudi opozarja, da lahko protivladni protesti v državi prerastejo v nasilne demonstracije. K poslabšanju razmer pa je bo zagotovo prispeval tudi umor ministra.
Džemejel je sin nekdanjega libanonskega predsednika Amina Džemajela. Njegov stric Bašir Džemajel je bil leta 1982 prav tako ubit v atentatu, kmalu potem ko je bil izvoljen za predsednika med izraelsko okupacijo Libanona. Vsi trije so bili veliki nasprotniki Sirije.
Vrsta napadov na libanonske politike
Napad na Džemajela je le še eden v vrsti napadov na protisirske politike v Libanonu v zadnjih dveh letih, med katerimi je najbolj odmeval prav umor Haririja, v katerem je bilo v samomorilskem napadu v Bejrutu februarja 2005 ob Haririju ubitih še 22 ljudi.
Samomorilski napad s tovornjakom bombo je povzročil hudo ogorčenje v Libanonu in po svetu, sum pa je nemudoma padel na Sirijo, saj je bil Hariri odločen nasprotnik njenega vpletanja v libanonske zadeve. Sirija vpletenost v napad odločno zanika, vendar pa je zaradi pritiskov mednarodne skupnosti maja lani umaknila svojo vojsko iz Libanona in tako po 29 letih uresničila zahteve resolucij ZN.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.