Novinar britanske medijske hiše BBC, Alan Johnston, je na prostosti, kljub temu, da pripadniki skrajne palestinske skupine Vojska Islama zanj niso prejeli odkupnine. Predstavnik skrajnežev Abu Mujahed je sporočil, da so se za izpustitev novinarja odločili, potem ko je k njegovi brezpogojni izpustitvi pozval neki visoki cerkveni dostojanstvenik.
Starša Johnstona sta vest iz Gaze pospremila z navdušenjem. Graham in Margaret Johnston sta povedala, da sta imela kratek in vesel pogovor s sinom po telefonu. Spregovorili so nekaj besed, nato pa je bila telefonska linija prekinjena. Tudi BBC in britanski premier Gordon Brown sta izrazila zadovoljstvo ob izpustitvi.
Grozljiva izkušnja
Johnson je že zapustil območje Gaze in prispel v Izrael. "Počutil sem se, kot da bi bil živ pokopan. Res je izjemno biti izpuščen," je dejal. ''Mislim, da sem v redu,'' je dodal in priznal, da je bila ugrabitev zanj zelo stresna.
Pred tem je Johnston na novinarski konferenci s premierjem Islamilom Hanijo, ki je novinarja označil za prijatelja palestinskega naroda, dejal, da je bilo zadnjih 16 tednov najhujših v njegovem življenju. Ob tem se je zahvalil gibanju Hamas in vsem, ki so pomagali pri njegovi izpustitvi.
"Dokaj prepričan sem, da bi bil še vedno ujet v tisti sobi, če ne bi Hamas povečal pritiska," je še dejal Johnston. "Hamas je boljši pri ohranjanju reda in miru, kot bi se številni strinjali. In bog ve, da Gaza potrebuje red in mir," je glede svoje osvoboditve in gibanja, ki je 15. junija po večdnevnem nasilju prevzelo nadzor na območje Gaze, povedal 45-letni novinar. Na vprašanje televizije Al Džazira, ali se bo vrnil v Gazo, pa je Johnston dejal, da "se mu po mesecih ugrabitve zdi, da potrebuje počitek".
Britanski novinar je svoje ugrabitelje označil za nevarne in nepredvidljive ljudi, ki so ob več priložnostih in na različne način ogrozili njegovo življenje. Po Johnstonovih besedah nad njim niso izvajali fizičnega nasilja, vendar so včasih z njim slabo ravnali. Kot je še dejal novinar, ki je bil videti bled in shujšan, je med ujetništvom dvakrat zbolel. O svoji izkušnji je še povedal, da je imel pri sebi radio, tako da je lahko spremljal dogajanje na območju Gaze in prizadevanja za njegovo izpustitev.
Poziv za izpustitev ostalih talcev
V svetu so pozdravili osvoboditev Johnstona. Generalni sekretar ZN Ban Ki Moon je izrazil "globoko olajšanje" in hkrati pozdravil "Johnstonovo dostojanstvo in trdno držo v ujetništvu". Ob tem je pozval k čimprejšnji osvoboditvi vseh talcev, ki jih zadržujejo v podobnih okoliščinah.
Osvoboditev Johnstona je pozdravil tudi Mednarodni inštitut za tisk (IPI), hkrati pa je palestinske oblasti pozval, naj storijo več za pregon tistih, ki si za tarče izberejo novinarje. Direktor IPI, ki ima sedež na Dunaju, Johann P. Fritz, je izrazil "veliko olajšanje", da je bi Jonhston izpuščen nepoškodovan in da je konec njegovega dolgega ujetništva.
Hkrati pa je opozoril da varnostne razmere na območju Gaze še vedno ogrožajo delo medijev in življenja novinarjev, to pa je povzročilo hud zlom prostega pretoka informacij. Od leta 2005 je bilo sicer na območju Gaze skupaj z Johnstonom ugrabljenih 15 novinarjev.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.