Med prvimi so ob 11. uri po srednjeevropskem času vstop v novo leto obeležili prebivalci oddaljenih otoških držav na jugozahodu Pacifika, Tonga in Kiribati.
Prva v 'vesoljno' novo leto
Leto 2005 sta približno eno uro kasneje na Mednarodni vesoljski postaji (ISS) pozdravila ruski kozmonavt Sališan Šaripov in njegov ameriški kolega Leroy Chiao. Posadka ISS je namreč ob 12.02 po srednjeevropskem času preletela datumsko mejo nad Tihim oceanom.
Spomin na umrle
Sicer pa so v večini držav novoletna praznovanja v znak spoštovanja do žrtev potresa in popotresnih valov, cunamijev, ki so prizadeli območja držav Indijskega oceana, spremenili ali pa so jih odpovedali.
V Avstraliji, ki je cunamiji niso neposredno prizadeli, novoletnih praznovanj bistveno niso spreminjali. Kot so pojasnile oblasti v Sydneyju, je bilo prepozno, da bi odpovedali tradicionalen, več milijonov dolarjev vreden ognjemet s tamkajšnjega Pristaniškega mostu. So pa ljudi ob tem pozvali k radodarnosti pri pomoči žrtvam katastrofe v Aziji.
Večina vladnih agencij v Indoneziji je odpovedala tradicionalne ognjemete, so pa zato prebivalce pozvali, naj se udeležijo molitev. "To ni čas za praznovanje," je v novoletni poslanici dejal indonezijski predsednik Susilo Bambang Yudhoyono in pozval ljudi, naj se od leta 2004 poslovijo z jasnim in iskrenim razmislekom.
Ognjemet so odpovedali tudi v Bruslju in Hongkongu. V Singapurju so namesto neposrednega odštevanja zadnjih sekund leta imeli minuto molka, dan so molitvi posvetili tudi v Maleziji, medtem ko so v Turčiji novoletna slavja odpovedali. V Berlinu pa so se zavzeli, naj ljudje namesto za nakup petard in ognjemetov denar raje namenijo za žrtve naravne katastrofe v Aziji.
V Parizu se bo tradicionalno na Elizejskih poljanah zbralo več tisoč ljudi, ki bodo pričakali vstop v novo leto in spremljali ognjemet. Bodo pa v spomin na žrtve na drevesa in ulične svetilke obesili žalne trakove črne barve.
V New Yorku pa bodo leto 2005 pričakali ob izredno strogih varnostnih ukrepih zaradi strahu pred napadi, podobnimi terorističnim napadom na ZDA 11. septembra 2001.
Ukrajina bo praznovala v znamenju velikega, oranžno obarvanega silvestrovanja. Zmagovalec predsedniških volitev Viktor Juščenko naj bi več sto tisoč svojih privržencev nagovoril na osrednjem kijevskem trgu, poleg njega pa bo nastopil tudi gruzijski predsednik Mihail Sakašvili.
V Črni gori bodo praznovali kar devet dni
Črnogorsko ministrstvo za delo je sporočilo, da bo ob novoletnih praznikih dela prost dan tudi ponedeljek, 3. januarja. Delodajalci pa lahko zaradi bližnjega pravoslavnega božiča, ki ga bodo v Črni gori prav tako slavili tri dni, zaposlenim omogočijo proste dneve tudi 4. in 5. januarja, ki bi ju 'oddelali' pozneje.
V Beogradu bodo novo leto obeležili s prvo komercialno vožnjo luksuznega 'Modrega vlaka', ki je pripadal nekdanjemu jugoslovanskemu predsedniku Josipu Brozu - Titu.
V novo leto na spletu?
Novoletna praznovanja bodo predvajali tudi preko svetovnega spleta. Silvestrovanja na najbolj zanimivih lokacijah po svetu si lahko med drugim ogledate na spletnih straneh BBC, ABC, CNN in MSNBC. Panasonicov Earthcam.com je na glavne trge velemest postavil kar 20 video kamer, tako da lahko na omenjeni spletni strani novo leto dočakate v New Yorku, Washingtonu, Londonu, Chicagu, Edinburghu, Memphisu, Las Vegasu, New Orleansu, Seattlu in Moskvi.
Če vas praznovanje v velikih mestih ne zanima, vam priporočamo spletno stran ibcworks.net, kjer lahko v novo leto vstopili na eksotičnih lokacijah, kot so na primer Aljaska, Nova Zelandija in številni drugi nenavadni kraji.