Na lokalnem referendumu v Zürichu so volivci zavrnili predlog zakona, ki bi tujcem z neozdravljivo onemogočal v Švici poiskati pomoč pri samomoru.
Samo 15,5 odstotka volivcev je podprlo prepoved pomoči pri samomoru, medtem ko je skoraj 22 odstotkov podprlo prepoved ''samomorilskega turizma'', so pokazali končni rezultati.
Mnogi tujci z neozdravljivo boleznijo, posebej iz Nemčije, Francije in Velike Britanija, potujejo v Švico z namenom, da si tam poiščejo pomoč pri samomoru. Pri tem jim je v pomoč švicarska zakonodaja, ki je, kar se ti tiče samomora, med najbolj liberalnimi na svetu.
A rastoče število tujcev, ki želijo svoje življenje končati v Švici, in študija, ki je dokazovala, da vedno več ljudi, ki iščejo pomoč pri samomoru, pravzaprav ni neozdravljivo bolnih, sta v Švici sprožila razvneto debato. Švicarska vlada je ob tem dejala, da išče način za spremembo zakona o pomoči pri samomoru, ki bi zagotavljal, da se ta zakon uporablja izključno kot zadnja možnost pri neozdravljivih boleznih, in ki bi omejil ''samomorilski turizem''.
Skupina Exit, ki se zavzema za pravico do smrti, je v sodelovanju s züriškimi tožilci pripravila smernice za pomoč pri samomoru, za katere v Exitu upajo, da bodo postale podlaga za zakonodajo na nacionalni ravni.
Švicarska Evangeličanska ljudska stranka, ki je podpirala omenjeni prepovedi, je po objavi izidov dejala, da jih obžaluje, a da je zadovoljna, da je referendum sprožil javno razpravo. ''Sedaj moramo zagotoviti, da se pomoč pri samomoru ne raztegne čez vse razumne mere, pa tudi to, da bo samomorilski turizem tujcev kritično nadzorovan,'' so zapisali v izjavi.
Tujci niso izrecno izvzeti iz švicarskega zakona, a se mora švicarski zdravnik, ki predpiše smrtonosni anestetik, v določenem časovnem obdobju dvakrat srečati z osebo, ki si želi umreti, da se prepriča o njenih željah in trdnosti njene odločitve.
V Švici je pomoč pri samomoru dovoljena od leta 1994 pod pogojem, da te pomoči ne nudi zdravnik. Oseba, ki asistira pri samomoru, tudi ne sme imeti nobenih interesov za smrt posameznika, ki se odloči umreti. Samo v Zürichu vsako leto s pomočjo pri samomoru umre 200 ljudi. Evtanazija ali ''uboj iz milosti'' je uzakonjena samo na Nizozemskem, v Luksemburgu, Belgiji in ameriški zvezni državi Oregon.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.