Danes so na norveški otok Utoya, kjer je pod streli 32-letnega Andersa Behringa Breivika umrlo več deset ljudi, prvič prispeli svojci žrtev in preživeli. Vsako družino je na otoku pričakal en predstavnik Rdečega križa, ki jih je spremljal po otoku.
Na otoku je bila tudi policija, ki je odgovarjala na vprašanja svojcev žrtev, tudi na to, kje so njihovi najbližji umrli. Predstavnik direktorata za izredne razmere Per Christian Brekke je povedal, da bo s svojci oseba, ki bo z njimi govorila in jih poslušala ter bo tiho, ko bo to treba. Ta oseba je družino tudi spremljala po otoku.
Nove podrobnosti
Norveška policija je včeraj na tiskovni konferenci sporočila, da je Breivik policijo med strelskim pohodom poklical dvakrat in ne enkrat. Prvi klic so prejeli 26 minut, preden so ga aretirali, v pogovoru pa se je Breivik identificiral kot komandant protikomunističnega odporniškega gibanja.
''Trenutno sem na Utoyi. Želim se predati,'' je povedal. Lokalni direktor policije Sissel Hammer je povedal, da je ''operater klic vzel zelo resno in poklical nazaj, vendar se nihče ni oglasil''. Breivik je še enkrat poklical minuto, preden so ga aretirali. ''Sem komandant norveškega odporniškega gibanja. Izpolnil sem svojo nalogo, zato se želim predati,'' je sporočil in prekinil, vendar se je že čez minuto predal policiji.
Policija je sporočila, da so na podlagi informacij o streljanju na otoku takrat verjeli, da je tam do pet napadalcev, ki imajo pri sebi različno orožje in eksplozivna sredstva.

Sodnik Breiviku podaljšal pripor v osami
Breivik bo še najmanj mesec dni preživel v priporu v popolni osami, je danes odločil sodnik Hugo Abelseth. Breivik bi lahko namreč v nasprotnem primeru vplival na dokaze, poleg tega pa policija še ni izključila možnosti, da je imel pri napadih sodelavce.
Sodišče je 32-letnemu skrajnežu na prvem nastopu 25. julija odredilo pripor za osem tednov, od tega štiri tedne v popolni osami. Policija je sedaj želela, da mu popolno osamo podaljšajo še za štiri tedne, kar je sodišče tudi storilo.
Tako kot na njegovem prvem nastopu je na zahtevo tožilstva tudi današnja obravnava na sodišču potekala za zaprtimi vrati, da bi preprečili vsakršno morebitno komunikacijo Breivika s celicami, s katerimi je namigoval, da ima povezave.
Je pa sodnik pozneje povedal, da je bila obravnava kratka in da je Breivik na njej med drugim povedal, da je pripor v osami "dolgočasen in monoton" ter ga označil kot "metodo sadističnega mučenja".
Breivik je želel za današnji nastop pred sodnikom obleči dolg črn smoking, a je sodišče to njegovo prošnjo ocenilo kot nepotrebno, motečo in provokativno, ter jo zavrnilo.
Odvetnik napadalca Geir Lippestad je sicer povedal, da je bil njegov klient danes oblečen v temno obleko, da je bil miren in ni kazal obžalovanja. Ves čas je bil močno zastražen, v 30 minut dolgem nastopu pa ni povedal nič novega. Še vedno namreč pravi, da so bila njegova dejanja okrutna, a nujna. Je pa Lippestad potrdil, da je Breiviku v samici težko.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.