Tujina

SZ se je želela znebiti papeža

Rim, 02. 03. 2006 18.37 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Napad na papeža Janeza Pavla II., ki ga je leta 1981 izvedel Ali Agca, naj bi naročila Sovjetska zveza.

Papež Janez Pavel II. je nesojenega atentatorja obiskal v zaporu in mu odpustil
Papež Janez Pavel II. je nesojenega atentatorja obiskal v zaporu in mu odpustil FOTO: Reuters
Papež Janez Pavel II. je v svoji zadnji knjigi zapisal, da ne verjame, da je Ali Agca deloval na lastno pest. Prav zato se je komisija odločila ponovno posvetiti temu vprašanju, je dejal njen predsednik Paolo Guzzanti.

Turški državljan Mehmet Ali Agca, ki je leta 1981 na Trgu svetega Petra v Rimu streljal na tedanjega papeža Janeza Pavla II., je navodila za to dejanje dobil iz Moskve. Za poskusom atentata je stala vojaška obveščevalna služba nekdanje Sovjetske zveze, je mogoče prebrati v poročilu posebne preiskovalne komisije italijanskega parlamenta.

Dolgo je veljalo, da so papežev uboj naročili v Bolgariji. Preiskava je sicer pokazala, da so sovjetske tajne službe vpletle tudi to državo, a le zato, da bi pozornost usmerili nanje.

Moskva in Sofija sta poročilo že obsodili. “To je popolnoma absurdno,” je dejal predstavnik ruske obveščevalne službe, naslednice nekdanje KGB. Iz Bolgarije pa so sporočili, da je zanje primer zaprt že od leta 1986, ko so na sojenju v Rimu njihovega državljana Sergeja Antonova oprostili vseh obtožb o sodelovanju v napadu.

Ob tem se na tamkajšnjem zunanjem ministrstvu sklicujejo tudi na besede nekdanjega papeža, ki je ob obisku Bolgarije leta 2002 dejal, da ni nikoli verjel v bolgarsko povezavo.

Papež le ni imel prav?

Papež Janez Pavel II. ni verjel, da je Ali Agca deloval na lastno pest
Papež Janez Pavel II. ni verjel, da je Ali Agca deloval na lastno pest FOTO: Reuters
Poročilo o poskusu atentata na nekdanjega papeža je le del veliko širše preiskave o razkritjih, ki jih je leta 1992 ob svojem prebegu na Zahod posredoval nekdanji vodja sovjetskih arhivov Vasilij Mitrohin.

Kot kaže, pa je Sergej Antonov vendarle vpleten. Komisija je namreč objavila posnetke, narejene tik pred poskusom atentata, ki dokazujejo, da je bil na ta dan na Trgu svetega Petra, in to skupaj z Alijem Agco.

Iste fotografije naj bi imeli na voljo tudi med sojenjem pred dvajsetimi leti, a so takrat Antonovi odvetniki trdili, da gre le za turista, ki je slučanjo podoben obtoženemu.

Sergej Antonov je bil v času atentata uradno zaposlen v rimski pisarni bolgarske letalske službe.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.