Kot poroča srbski radio B92, ki se sklicuje na novosadski časopis Dnevnik, hrvaški taboriščniki, ki so bili leta 1991 v ujetništvu v Srbiji, tožijo državno skupnost Srbijo in Črno goro in nekdanjo JLA zaradi psihičnih in fizičnih zlorab in za storjene zločine. Kot je za novosadski časnik povedal predsednik Hrvaškega društva taboriščnikov v srbskih koncentracijskih taboriščih, Danijel Rehak, naj bi do zdaj zbrali več kot 5.000 dokaznih predmetov. Po podatkih društva naj bi bilo v srbskih taboriščih v času vojn na območjih nekdanje Jugoslavije bilo zaprtih okoli 20.000 državljanov Hrvaške. Taboriščniki oziroma njihovi svojci pa za umrle taborisščnike zahtevajo po 400.000 evrov odškodnine, za zmanjšanje aktivnosti 300.000 evrov, za duševne bolečine pa od pet tisoč do tristo tisoč evrov.
Za vsak mesec izgube delovanega mesta taboriščniki zahtevajo po tisoč evrov, za vsak dan, ki so ga prebili v taborišču, po sto evrov, za prestani strah pa od 90.000 do 300.000 evrov.
"Denar za nas ni najvažnejši, pomembno je moralno zadoščenje," pravi Rehak. "Želimo le, da se na teh območjih vsi zavedajo, da so obstajala koncentracijska taborišča, v katere so ljudi prisilno privedli in bili brezpravno zaprti, mučeni in zlorabljani. Več jih je tudi umrlo." Po njegvoih podatkih naj bi jeseni leta 1991 v Srbiji ustanovili 18 taborišč za ujete Hrvate.
Mnogi Srbi se bojijo tožiti Hrvaško
Direktor Informacijsko-dokumentarnega centra 'Veritas' v Beogradu, Savo Štrbac je dejal, da tudi državljani Srbije, ki so v času vojne bili v koncentracijskih taboriščih na Hrvaškem, prijavljajo podobne tožbe zoper Zagreb. Po njegovih ocenah je bilo v hrvaških taboriščih zaprtih okoli 15.000 Srbov in pripadnikov nekdanje JLA. Ti taboriščniki lahko hrvaško državo tožijo na podlagi Zakona o odgovornosti hrvaške države za škodo, ki so jo povzročile hrvaške oborožene in varnostne sile v čau domovinske vojne, ki ga je Hrvaška sprejela leta 2003. "Tožb proti Hrvaški bi bilo verjetno več, vendar se ljudje še vedno bojijo. Posebej Srbi iz Krajine, katerih starši in sorodniki so ostali ali se vrnili na Hrvaško. Zaradi tega se odrekajo denarnim odškodninam za trpljenje, ki so ga prestali v taboriščih," je dejal Štrbac za novosadski časopis.