Predsednik Kosova Fatmir Sejdiu je danes podelil mandat za sestavo nove vlade Hašimu Tačiju, katerega Demokratska stranka Kosove (PDK) je zmagala na parlamentarnih volitvah v pokrajini 17. novembra. Ob tem je Sejdiu Tačija pozval, naj čim prej začne oblikovati vlado. Tači je že napovedal takojšnje pogovore s Sejdiujem, katerega Demokratska zveza Kosova (LDK) se je na volitvah uvrstila na drugo mesto. Poudaril pa je tudi, da je "Kosovo poenoteno in pripravljeno na neodvisnost".
Tači se bo danes sestal še z vodjo tretjeuvrščene na volitvah, Zveze novo Kosovo (AKR), magnatom Behgetom Pacollijem. AKR je na volitvah zasedla 13 poslanskih mest. V sredo ima na programu srečanje z vodji še treh strank, v četrtek pa je predvideno srečanje z predstavniki nealbanskih skupnosti. Srbi na Kosovu so volitve bojkotirali, a jim s sistemom progresivne diskriminacije v kosovski skupščini pripada 10 poslanskih mest.
Sejdiu se je sicer danes srečal tudi s civilnim upraviteljem ZN na Kosovu Joachimom Rückerjem. Slednji je Sejdiuja pozval k hitrem oblikovanju novih kosovskih institucij. Sicer pa sta na srečanju kritizirala odprtje pisarne srbskega ministrstva za Kosovo v Kosovski Mitrovici, ki jo je v ponedeljek odprl srbski minister za Kosovo in Metohijo Slobodan Samardžić. Dejala sta, da odprtje pisarne predstavlja "odprto provokacijo srbske vlade proti kosovskim in mednarodnim institucijam". Kot je dejal Rücker, je odprtje pisarne za misijo ZN (Unmik) "nesprejemljivo", zato za nadaljnje korake pričakuje "signale" iz New Yorka.
Rücker in Sejdiu sta govorila tudi o pripravah na zasedanje Varnostnega sveta ZN 19. decembra, ki bo posvečeno Kosovu. Po napovedih se bosta zasedanja s kosovske strani udeležila Sejdiu in Tači.
Odločen ne EU misiji
EU načrtuje, da bi na Kosovo poslala okoli 1800 policistov, sodnikov in carinikov, ki naj bi nadomestili misijo Združenih narodov na Kosovu (Unmik), ki Kosovo upravlja od leta 1999.
"Pričakujemo, da bo EU spoštovala srbsko stališče, da misija EU na Kosovu ni mogoča brez nove resolucije Varnostnega sveta Združenih narodov," je dejal Koštunica in dodal, da bi bil prihod misije EU "začetek uresničevanja Ahtisaarijevega načrta in enostranske neodvisnosti".
Posrednik ZN Martti Ahtisaari je letos spomladi po enoletnih pogajanjih med Srbi in kosovskimi Albanci predstavil načrt, ki je predvideval nadzorovano neodvisnost Kosova, vendar Beograd načrta ni sprejel.
Šli bodo na sodišče
Srbski predsednik Boris Tadić je včeraj izjavil, da bo Srbija Varnostnemu svetu Združeni narodov (VS ZN) podala pobudo, naj Meddržavno sodišče v Haagu (ICJ) zaprosi za mnenje o tem, ali bi bila neodvisnost Kosova zakonita ali ne. Srbija namerava tožiti tudi države, ki bodo priznale neodvisno Kosovo.
"Če bo naša pobuda sprejeta, bo to pomemben argument v razpravi VS ZN 19. decembra, ko bodo v obravnavali poročilo trojke (EU, ZDA, Rusija) o Kosovu," je v pogovoru za srbsko televizijo RTS pojasnil Tadić. Napovedal je tudi, da bo Srbija nadaljevala "intenzivne diplomatske dejavnosti", da bi branila svoja stališča in na miren način preprečila neodvisnosti Kosova.
"Priče smo, da 10. december, kot tudi mnogi datumi pred njim, ni ključen za razplet vprašanja Kosova," je še povedal srbski predsednik. Včeraj je sicer potekel rok za končanje več mesecev trajajočih brezplodnih pogajanj o prihodnosti Kosova med Beogradom in Prištino.
Rusija bo zahtevala razveljavitev neodvisnosti Kosova
Predstavnik Rusije v pogajalski trojki za Kosovo Aleksander Bozan-Harčenko je danes napovedal, da bo Rusija v Varnostnem svetu Združenih narodov (VS ZN) zahtevala razveljavitev kakršne koli razglasitve neodvisnosti Kosova. Nemška kanclerka Angela Merkel in ruski predsednik Vladimir Putin pa sta se v ponedeljek dogovorila o poglobljenem usklajevanju glede Kosova. Po navedbah tiskovnega predstavnika nemške vlade Ulricha Wilhelma
sta se Merklova in Putin v ponedeljkovem telefonskem pogovoru
sporazumela, da se je potrebno pri reševanju vprašanja prihodnjega
statusa Kosova izogniti kakršnikoli eskalaciji, vse nadaljnje korake pa
skrbno uskladiti.
"Rusija bo zagotovo zahtevala razveljavitev takšne odločitve. Zahtevali bomo sklic VS ZN, ker bo prišlo do kršitve resolucije VS ZN," je pojasnil Bozan-Harčenko.
Odbor PS SE sprejel predlog resolucije o Kosovu
Odbor za politična vprašanja Parlamentarne skupščine Sveta Evrope (PS SE) je danes sprejel predlog resolucije o Kosovu, v katerem Varnostni svet Združenih narodovo poziva, naj "premosti obstoječe razlike in določi rešitev za status" pokrajine. PS SE naj bi se o predlogu resolucije odločal med 21. in 25. januarjem.
Predlog resolucije, ki ga je pripravil britanski Lord Johnston, so izglasovali s tesno večino. Enajst članov odbora je glasovalo za, deset proti, med njimi srbski parlamentarci SE. Predlog resolucije navaja, da so bile po neuspehu pogajanj o Kosovu pod okriljem trojke (ZDA, EU, Rusija) "izčrpane možnosti za kompromisno rešitve", zato pa PS SE poziva VS ZN, naj premosti obstoječa razhajanja in določi rešitev.
"Ob upoštevanju dejstva, da je Kosovo politična prioriteta Evrope in v luči pomembnosti tega vprašanja za skupno zunanjo in varnostno politiko Evropske unije, skupščina poziva svoje članice, ki so hkrati tudi članice EU, naj zavzamejo enotno stališče glede vprašanja prihodnjega statusa Kosova," med drugim še piše v predlogu resolucije. Ta tudi navaja, da mora EU takšno stališče zavzeti tudi do vprašanja morebitne enostranske razglasitve neodvisnosti pokrajine.
Vodja ruske delegacije Konstantin Kosačev je ob tem pojasnil, da danes sprejeti dokument "ne igra odločilne vloge" v procesu odločanja o prihodnjem statusu Kosova. "Prepričan sem, da se bomo, še preden bo ta predlog prišel na dnevni red PS SE, k temu besedilu še vračali in zagotovo bo prišlo do sprememb," je še povedal Kosačev.
Na današnjem sestanku odbora za politična vprašanja PS SE, ki je bil zaprt za javnost, delegaciji Azerbajdžana in Gruzije nista sodelovali, saj bi lahko imela zanju z vidika ozemeljske celovitosti neodvisnost Kosova usodne posledice, je še povedal Kosačev.