>Po terorističnih napadih 11. septembra 2001 so ZDA ustanovile vojaška sodišča, na katerih pa doslej niso sodili še nikomur. O šesterici, ki naj bi jim sodili, so predstavniki ameriškega obrambnega ministrstva povedali le to, da obstajajo razlogi za utemeljen sum, da so pripadniki teroristične organizacije Al Kaida, ki so se urili v terorističnih oporiščih v Afganistanu, finančno podpirali Al Kaido ali pa so kako drugače vpleteni v protiameriški terorizem.
Ameriški mediji iz zaupnih virov sklepajo, da gre za šesterico ujetnikov iz Guantanama na Kubi, kjer bodo tudi potekali procesi pred skrivnim vojaškim sodiščem. Obtožnica proti omenjenim osebam še ni bila vložena, saj se mora glede tega najprej opredeliti namestnik obrambnega ministra Paul Wolfowitz, ki ga je Donald Rumsfeld pooblastil za podrobnosti okrog vojaških sodišč.
Pentagon je maja sporočil, da bo obtožencem sodilo med 3 do 7 vojaških častnikov ter da bo vodja obrambe polkovnik Will Gunn, tožilstva pa polkovnik Frederic Borch. Predsednik sodišča mora biti vojaški sodnik, za obsodbo pa je dovolj dvetretjinska večina sodnikov, kar daje precej večje možnosti za zmago tožilcev. Obsojenec se lahko pritoži pri predsedniku Georgeu Bushu.
Organizacije za človekove pravice so ogorčene in ne verjamejo Pentagonu, ki obljublja, da bo sojenje pošteno. V Gauntanamu so priprti tako imenovani "nezakoniti borci", kar ZDA omogoča nespoštovanje mednarodnih konvencij o ravnanju z ujetniki. Takšnim sojenjem ostro nasprotuje tudi avstralska vlada. Med šesterico je namreč David Hicks, avstralski državljan, ki so ga ujeli v Afganistanu konec leta 2001.