Tujina

Tajni dogovori s Sirijo

Jeruzalem, 16. 01. 2007 11.55 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Izrael se je s svojo sovražno sosedo v zadnjih sedmih letih večkrat sestal in se dogovarjal o mirovnem sporazumu.

Izrael in Sirija naj bi na vrsti tajnih sestankov dosegla dogovor o bodočem mirovnem sporazumu med državama, danes poroča izraelski dnevnik Haaretz. Po poročanju časnika so se predstavniki obeh držav med septembrom 2004 in julijem 2006 večkrat neuradno sestali v Evropi in pri tem dosegli okvirni dogovor, ki med drugim predvideva umik Izraela z Golanske planote, ki jo je zajel v vojni leta 1967. Izrael je udeležbo na omenjenih sestankih že zanikal.

Izraelski premier Ehud Olmert naj ne bi bil seznanjen s tajnimi stiki s Sirijci.
Izraelski premier Ehud Olmert naj ne bi bil seznanjen s tajnimi stiki s Sirijci. FOTO: Reuters

Kot je povedala tiskovna predstavnica izraelske vlade Miri Ejsin, "niti premier Ehud Olmert niti njegov kabinet nista bila seznanjena s temi tajnimi stiki s Sirci in njihovimi dogovori". Nekdanji zunanji minister Silvan Šalom pa je za izraelski vojaški radio dejal, da je za omenjene pogovore prvič izvedel danes ob branju Haaretza. Kot je še povedal, je bil Izrael s sirskimi predstavniki zadnjič v stiku leta 2003.

Papir brez veljave

Po poročanju časnika naj bi Izrael pristal, da se umakne z Golanske planote, obdržal pa bi nadzor nad reko Jordan in Galilejskim jezerom. Vzdolž zahodnega roba planote bi bila oblikovana nekakšna tamponska cona - park, ki bi ga sicer upravljala Sirija, Izraelci pa bi imeli pravico do souporabe in do dostopa vanj brez vizuma. Tako izraelsko kot sirsko ozemlje na obeh straneh parka bi bilo demilitarizirano, vendar pa bi bila sirska demilitarizirana cona štirikrat večja od izraelske. Sirija naj bi poleg tega pristala, da prekine podporo Hezbolahu in palestinskemu gibanju Hamas ter se oddalji od Irana.

O vseh vprašanjih predstavniki sicer niso dosegli dogovora, med drugim naj bi ostal nedorečen časovni okvir umika Izraela z Golanske planote, saj je Sirija zahtevala, da se izvede v obdobju petih let, Izraelci pa so prosili za 15 let.

Po navedbah časnika naj bi bil na vseh srečanjih navzoč nekdanji generalni direktor izraelskega zunanjega ministrstva Alon Liel. Ta je pisanje časnika v izjavi za izraelski radio potrdil, vendar dodal, da je šlo zgolj za stike obeh strani. Povedal je, da ne gre za sporazum, ki bi imel pravni status, temveč za nepodpisan dokument politične narave.

Do zadnjega srečanja je po navedbah Haaretza prišlo v času vojne med Izraelom in libanonskim gibanjem Hezbolah lani poleti. Nato so se sestanki končali, domnevno zaradi zahtev Sirije, da se jih dvigne na uradno raven, na kar pa Izrael ni želel pristati. Pobuda za srečanje naj bi prišla od sirskega predsednika Bašarja al Asada, zanje pa naj bi vedela tako nekdanji izraelski premier Ariel Šaron kot tudi Olmert. Prve stike med sprtima stranema naj bi navezali turški posredniki, njihova vloga pa se je končala poleti 2004, ko je posredovanje prevzel neimenovani Evropejec, še piše časnik.

V dokumentu, ki ga je danes objavil Haaretz, so sicer predstavljeni vsi dogovori, vendar pa je nepodpisan in nima nobene zakonske vrednosti. Pripravljen je bil avgusta 2005, po tem datumu pa je bil še večkrat dopolnjen, nazadnje lani poleti. Uradni mirovni pogovori med Izraelom in Sirijo so bili prekinjeni leta 2000.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.