Angela de la Cruza, ki so ga iraški ugrabitelji izpustili v torek, so na letališču v Manili pričakali kot vojnega heroja. Ob izstopu iz letala so ga obkolili novinarji in fotografi. Kot je povedal upravitelj letališča, česa takega še v Manili še ni bilo.
Ulice Manile so bile okrašene s transparenti dobrodošlice, veliko slavje pa so pripravili tudi v rojstnem kraju filipinskega tovornjakarja. Ob prihodu na letališče se je de la Cruz zahvalil filipinski predsednici Arroyo, da je ugodila zahtevam in ga tako rešila zagotove smrti. "Tega ne bom nikoli pozabil," je na robu solz dejal osvobojeni Filipinec.
Naj spomnimo, ugrabitelji so de la Cruza izpustili po tem, ko so Filipini ugodili zahtevam in iz Iraka odposlali svoje vojaške enote.
Odločitev vlade, da filipinski vojaki zapustijo Irak, so Filipinci v večini podprli. Ne samo, da bi rešili svojega državljana, temveč tudi zato, ker so od začetka nasprotovali napotitvi sil v Irak.
Ugrabljeni Indijci, Kenijca in Egipčan
V sredo je neka neznana islamistična skupina - Črni praporji - v Iraku sporočila, da je zajela sedem tujih voznikov tovornjakov - tri Indijce, tri Kenijce in Egipčana - in da jih bo od sobote na 72 ur obglavljala, če kuvajtsko podjetje, za katerega delajo, ne odide iz Iraka in če države, iz katerih prihajajo, iz Iraka ne bodo umaknile svojih državljanov in vojakov.
Omenjene države sicer v Iraku nimajo vojakov, je pa iraški premier Iljad Alavi minuli teden pozval Indijo in Egipt, naj pošljeta v Irak svoje enote. Indija je danes že sporočila, da bo storila vse za rešitev indijskih talcev.
Napadi se nadaljujejo
V spopadih v Ramadi, kakih sto kilometrov zahodno od Bagdada, so ameriški vojaki ubili 25 iraških upornikov, 17 so jih ranili, 25 pa zajeli. V spopadih je bilo ranjenih 13 ameriških marincev in en vojak.
Do spopadov je prišlo, ko so uporniki blizu konvoja marincev detonirali bombo, nato pa nanj začeli streljati s puškami in minometi. Ameriška vojska je na napad, v katerem je sodelovalo okoli 100 Iračanov, odgovorila tudi z letali.
Uporniki naj bi včeraj v Ramadiju sestrelili helikopter, vendar je ameriška vojska trditev označila za neresnično.
Avstralija: Obveščevalni podatki so bili skopi
Odločitev Avstralije za sodelovanje v napadih na Irak je temeljila na "skopih, dvoumnih in nepopolnih" obveščevalnih podatkih o iraškem orožju za množično uničevanje, je ugotovila komisija, ki je pod vodstvom bivšega vodje avstralskih obveščevalcev Philipa Flooda analizirala avstralske obveščevalne podatke pred napadom na Irak.
Komisija pa ni ugotovila, da bi premier John Howard in njegova vlada na obveščevalne agencije izvajali kakršenkoli pritisk glede ocen o tem orožju, kot je trdila opozicija. Flood je v poročilu zapisal, da so bila prizadevanja avstralskih obveščevalnih agencij dodatno zapletena z dejstvom, da so skoraj v celoti temeljila na obveščevalnih podatkih ameriških in britanskih agencij.