V Afganistanu se pripravljajo na vojno
Tiskovni predstavnik vrhovnega vodje talibanskega režima, mule Mohameda Omarja Abdul Hai Mutmain je pojasnil, da jim četrtkov negativni odziv ameriškega predsednika Georgea Busha na talibansko pobudo ne pušča druge možnosti, kot da se pripravijo na vojno. Mutmain je še potrdil, da so v provinci Samangan na severu Afganistana sestrelili neko tuje vohunsko letalo brez posadke. Pojasnil je, da so letalo sestrelili, ker je kršilo odločitev o zaprtju afganistanskega zračnega prostora. Po njegovih besedah za zdaj ni jasno, kateri državi je letalo pripadalo. Nek talibanski diplomat v Pešavarju na severozahodu Pakistana je sicer izjavil, da naj bi bilo sestreljeno letalo ameriško.
Tiskovni predstavnik Pentagona, podpolkovnik Mike Milord ni želel ne potrditi ne zanikati vesti, da so talibani sestrelili vohunsko letalo brez posadke.
Osama še vedno v Afganistanu
Glavni osumljenec za teroristične napade Osama bin Laden je, kot zagotavlja afganistanski zunanji minister, še vedno v državi, najverjetneje v osrednjem delu države.
Iranski državni radio je poročal, da se je bin Laden zatekel v pokrajino Oruzgan v osrednjem delu Afganistanu, s čimer so bili seznanjeni le najvišji predstavniki talibanskega režima
Afganistanska opozicija bo pomagala Američanom
ZDA je v boju proti talibanom svoje izkušnje že ponudila tudi afganistanska opozicija. Severno zavezništvo sicer nadzira le približno pet do deset odstotkov Afganistana, predvsem na severu države. Novega voditelja afganistanske opozicije, generala Fahima pa pričakujejo v Tadžikistanu, kjer se bo predvidoma srečal z vladnimi in vojaškimi predstavniki te nekdanje sovjetske republike. Fahim je na položaju 13. septembra zamenjal generala Ahmeda Šaha Masuda, ki je umrl za posledicami atentata 9. septembra. Afganistanska opozicija je tudi zanikala poročila, da so talibani na severu Afganistana sestrelili enega od njenih helikopterjev.
Iran in Pakistan zaprla meje za begunce
Na območje se v teh dneh zgrinjajo trume Afganistancev, ki iz južnega in osrednjega dela države bežijo v strahu pred povračilnimi ukrepi.
Najhuje je na meji s Pakistanom, kjer je že okoli dva milijona beguncev iz Afganistana, ki živijo v katastrofalnih razmerah. Kritično je tudi v Afganistanu, saj zalog hrane in zdravil ni niti za mesec dni, Iran in Pakistan pa sta zaprla svoje meje. Mednarodne človekoljubne organizacije sicer že pripravljajo pomoč, ki jo nameravajo poslati v sosednje države, od koder naj bi v primeru napadov pobegnilo več tisoč beguncev. Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan, da povračilni ukrepi ne bi smeli biti naperjeni proti nedolžnim ljudem.
Talibanom ''zmanjkuje'' podpore
Diplomatske odnose z Afganistanom so prekinili tudi Združeni arabski emirati, ki so, poleg Pakistana in Savdske arabije, edini priznali talibanski režim. Združeni arabski emirati, kjer živi in dela več kot 100.000 Afgansitancev, so se za ta korak odločili potem, ko so brezuspešno talibanom svetovali, naj predajo Osamo bin Ladna, saj bo v nasprotnem primeru ogrožena varnost prebivalcev Afganistana.
Talibansko vlado v Kabulu tako podpirata le še dve državi na svetu, Pakistan in Savdska Arabija. Slednja, sicer domovina Osame bin Ladna, je danes zavrnila prošnjo ZDA, da bi v vojaški bazi blizu Riada vzpostavili operativno-poveljstvo vojaških zračnih akcij. Vojaški analitiki zato napovedujejo, da se bo tako začetek vojaške akcije premaknil za več tednov. V Pakistanu, ki je vzdolž afganistanske meje namestil dodatne enote, ne komentirajo očitkov, da podpirajo talibanski režim.