Predstavniki Mednarodnega odbora Rdečega križa so danes prvič obiskali osem tujih sodelavcev človekoljubne organizacije Shelter Now, ki so jih talibanske oblasti aretirale zaradi suma širjenja krščanstva. Gre za prvi stik štirih Nemcev, dveh Avstralcev in dveh Američanov z zunanjim svetom od aretacije v začetku avgusta, doslej so jih namreč obiskali le talibanski predstavniki. Talibanske oblasti so prepovedale obisk nemškemu, avstralskemu in ameriškemu konzulu. Doslej še ni znano, kakšno je zdravstveno stanje zapornikov. Talibanske oblasti so potrdile, da bodo tujcem sodili po šariatskem pravu. Kazen jim še ni bila izrečena, talibanske oblasti pa še niso izključile možnosti, da se jih obsodi na smrt.
Talibanski zunanji minister Vakil Ahmed Mutavakil je pojasnil, da se prva faza preiskave proti osumljenim bliža koncu, zato je članom njihovih družin in diplomatom dovolil, da jih obiščejo. Kot je dodal, je izdal ukaz, da morajo oblasti obiskovalcem izdati vizume za vstop v Afganistan. Nemško zunanje ministrstvo v Berlinu teh navedb za zdaj še ni potrdilo, pojasnilo pa je, da si še vedno prizadeva priti v stik z zaporniki.
Smrtna kazen grozi tudi 16 Afganistancem, ki so jih prijeli skupaj s humanitarnimi delavci, čeprav trdijo, da niso zapustili islamske vere.
Aretiranim humanitarnim delavcem talibani doslej niso dovolili stika z zunanjim svetom. Zahodni diplomati iz Nemčije, Avstralije in ZDA so po tednu dni neuspešnih pogajanj za izpustitev svojih državljanov pred nekaj dnevi morali zapustiti Afganistan, ker jim tamkajšnje oblasti niso podaljšale vizumov. Diplomati domnevajo, da so talibanske oblasti namenoma osamile humanitarne delavce, da bi nad njimi izvajale psihološki pritisk, medtem ko so talibani izrazili prepričanje, da zaporniki ne bi hoteli sodelovati v preiskavi, če bi jim dovolili stik z diplomati.