Tujina

Teheran in Damask kritična do Busha

Washington, 03. 02. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Iran in Sirija sta ostro kritizirala Busheve opazke, ki jih je ameriški predsednik izrekel v svojem prvem govoru o položaju v državi.

Predsednik je obljubil nadaljevanje boja proti terorizmu (Foto: Reuters)
Predsednik je obljubil nadaljevanje boja proti terorizmu (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Evropska unija je pozdravila izjavo Busha, ki je napovedal, da 'želi vlada v Washingtonu jedrski spor z Iranom rešiti v sodelovanju z Evropejci'. Vrhovni iranski voditelj ajatola Ali Hamenej pa je medtem obtožil administracijo Busha, da skuša spodkopati vladajoči islamski režim v Iranu. Toda Bushu bo spodletelo, je dejal Hamenej.

Iranska državna televizija je danes ostro kritizirala opazke, ki jih je na račun Teherana izrekel ameriški predsednik George Bush v svojem prvem govoru o položaju v državi v drugem predsedniškem mandatu.

Tiskovni predstavnik iranskega zunanjega ministrstva je ob tem zavrnil ponudbo predsednika ZDA Georgea Busha, da Irancem pomaga do svobode in demokracije. Nekaj opozoril je Bush izrekel tudi na račun Damaska, ki pa jih je znani sirski politični analitik Ahmed Hadž Ali označil za "nadaljnji pritisk" Washingtona na Sirijo.

V Južni Koreji pa so Bushev govor pozdravili, saj so menili, da bo milejši ton ZDA do Pjongjanga vzpodbudil Severno Korejo k ponovnemu sodelovanju na večstranskih pogajanjih o njenem spornem jedrskem programu.

Bush: Iran se mora odpovedati razvoju jedrskega orožja

Iransko zunanje ministrstvo je zavrnilo ponujeno pomoč Irancem. Kot je dejal njihov tiskovni predstavnik, je "Bush pozabil, da je iransko ljudstvo z islamsko revolucijo pred 26 leti končalo vpliv in dominantno vlogo ZDA v Iranu."

Bush je v govoru, ki ga je pred senatorji, člani predstavniškega doma, vrhovnimi sodniki in kabinetom predstavil v noči na četrtek po srednjeevropskem času, opozoril Iran, da se mora odpovedati programom razvoja jedrskega orožja in odreči podporo teroristom. Irancem pa je neposredno sporočil, da jim bodo ZDA stale ob strani v prizadevanjih za svobodo in demokracijo.

Iranska državna televizija IRIB, ki velja za glasilo iranske vlade, je te navedbe označila za žalitev države in naroda ter poudarila, da je porast terorizma v regiji posledica ameriškega posredovanja v Iraku. Obenem je spomnila, da je Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA) v najnovejšem poročilu potrdila, da iranski jedrski program služi le v miroljubne namene.

Bush pritiska na Damask

Za uspešen govor mu je čestitala tudi državna sekretarka Condoleezza Rice
Za uspešen govor mu je čestitala tudi državna sekretarka Condoleezza Rice FOTO: Reuters

Sirski analitik Ahmed Hadž Ali, ki je nekoč delal kot svetovalec sirskega ministra za informiranje, je po drugi strani menil, da je Bushev govor del "nenehnih pritiskov na Sirijo, da bi ta privolila v nadaljnje koncesije pri vseh spornih vprašanjih". Izrazil je presenečenje, da ZDA "kljub številnim pozitivnim napredkom in aktivnostim, ki dokazujejo, da se Sirija bori proti terorizmu," nadaljujejo z obtožbami na račun Damaska. Bush je v govoru opozoril Sirijo, naj preneha s podporo teroristom.

ZDA milejša do Severne Koreje

Bush je v svojem prvem govoru v drugem mandatu med drugim na kratko omenil tudi Severno Korejo, ki jo je pred tremi leti poleg Iraka in Irana označil za državo "osi zla". Tokrat je dejal le, da bo Washington tesno sodeloval z azijskimi državami, da bi prepričal Severno Korejo, da opusti svoj jedrski program.

Pjongjang se na to še ni odzval. Južnokorejsko zunanje ministrstvo pa je menilo, da Bushev govor "odraža voljo Washingtona, da reši vprašanje severnokorejskega jedrskega programa na miren in diplomatski način", kot so še sporočili iz Seula, naj bi bila sedaj na potezi Severna Koreja.

Bush o reformi pokojninskega sistema

Bush je zagotovil, da ZDA nimajo namena in želje komurkoli vsiljevati svojo obliko vladavine in to naj bi bila glavna razlika med njo in sovražniki. Bush je omenil tudi Bližnji vzhod in zaprosil kongres za 350 milijonov dolarjev pomoči palestinskim oblastem ter obljubil, da bodo ZDA pomagale doseči mir med Izraelom in Palestino.

Bush je v svojem govoru med drugim opozoril Američane, da je reforma pokojninskega sistema nujna za njegovo ohranitev ter da je nadaljnje širjenje svobode po svetu nujno za zagotavljanje ameriške varnosti.

Bushev govor je potekal pred navdušenimi republikanci, ki so ga redno prekinjali z aplavzom in manj navdušenimi demokrati, ki so bili posebej mrkogledi ob delu govora glede reforme pokojninskega sistema, ki ji odločno nasprotujejo.

Velik del govora je Bush posvetil Iraku. Pohvalil je uspešne nedeljske volitve in napovedal, da se bo ameriška vloga tam postopoma zmanjševala in bo v prihodnje skupaj z zavezniki bolj posvečena urjenju iraških varnostnih sil. Egiptu in Savdsko Arabijo pa je pozval k hitrejši uveljavitvi demokracije. "Veliki in ponosni Egipt je miru na Bližnjem vzhodu že pokazal pot. Sedaj lahko isto stori še za demokracijo," je poudaril Bush.

Dejal je tudi, da ima Amerika po svetu veliko zaveznikov v vojni proti terorizmu in da bo nadaljevala boj dokler ne bo dosegla končnega cilja, kar je prenehanje tiranij po svetu in ustanovitve skupnosti svobodnih in neodvisnih držav.

  • Dogodki splošno 1
  • El amor brujo
  • 	 The Duke Ellington
  • Kronanje popeja
  • Dih zveri
  • Ennio Morricone
  • Edward Clug CLUSTER
  • Robben Ford
  • Vicente amigo
  • Večer z legendami kubanske glasbe
  • Fantom iz opere
  • Goran Bojčevski & Balkan Nuevo
  • Rade Šerbedžija
  • Od Čardaša do Valčka
  • večer Puccinijeve glasbe
  • Svetlana Zaharova
  • Dogodki splošno 2
  • Dogodki splošno 3
  • Dogodki splošno 4