Spor med Iranom in Savdsko Arabijo se poglablja, zahodne zaveznice z ZDA na čelu pa se bojijo, da bi lahko napetosti vplivale na razmere v Siriji in mirovna pogajanja, in sicer ne le v Siriji, temveč tudi v Jemnu. Prav tako bi lahko spor vplival na vojno proti Islamski državi (IS) ter iranski jedrski dogovor, zato Američani pozivajo Teheran in Rijad k umiritvi strasti.
Med državama se napetosti sicer večajo že vrsto let. Sunitska Savdska Arabija in šiitski Iran se že dalj časa borita za prevladujoči vpliv v regiji, odnosi med njima pa so bili zaradi podpore nasprotujočih si strani v Siriji, Iraku in Jemnu napeti že pred usmrtitvijo šiitskega klerika.
Kuvajt je zadnji v nizu držav, ki prekinja diplomatske odnose z Iranom. Oblasti so namreč odpoklicale svojega veleposlanika v Teheranu.
Napetosti med suniti in šiiti rastejo
Tokratni spor je izbruhnil po usmrtitvi šiitskega klerika in še 46 šiitskih aktivistov v Savdski Arabiji. Iran je temu ostro nasprotoval, Savdska Arabija pa je opozorila, da je vsem sodila in jih na pravnomočen način obsodila na smrtno kazen. Savdske oblasti so opozorile na po njihovem mnenju sporne izjave urada tiskovnega predstavnika generalnega sekretarja ZN Ban Ki Muna, ki je sprožil dvom v poštenost procesa proti obsojencem.
Kako bi lahko spor vplival na razmere v Siriji?
Iran podpira sirskega predsednika Bašarja al Asada, Savdska Arabija sunitske upornike v Siriji in vsi skupaj bi morali 25. januarja za mizo na mirovna pogajanja pod pokroviteljstvom ZN.
Kako bi lahko spor vplival na vojno zoper IS?
ZDA skrbi vpliv spora na operacije proti IS v Iraku, ki jih vodi šiitska vlada v Bagdadu skupaj s sunitskimi in šiitskimi milicami. Pred kratkim so osvobodili Ramadi in bilo bi zelo nevarno, če bi spor zaradi usmrtitev v Savdski Arabiji to ogrozil. Uradni Washington ne želi, da bi bil napredek sedaj prizadet.
ZDA v sporu sicer ne bodo posredovale, ampak ga morajo rešiti voditelji obeh držav in regija. ZDA bodo le vzpodbujale k umirjanju napetosti. K temu pozivajo tudi ZN, kjer je Varnostni sveti obsodil napad na savdsko veleposlaništvo v Teheranu, ni pa omenil usmrtitve šiitskega klerika, ki je sprožila proteste Irancev.
Savdska Arabija
Oblasti Savdske Arabije so sporočile, da bodo vezi s Teheranom obnovile, ko se bo iransko vodstvo prenehalo vmešavati v notranje zadeve drugih držav. Če se bo Iran umaknil, potem bo Savdska Arabija znova vzpostavila vezi s Teheranom, saj njihova država ni "naravni sovražnik" Irana, je novinarjem dejal savdski veleposlanik pri ZN Abdallah Al-Mouallimi. Dodal je, da se bodo še naprej, in sicer navkljub sporu, prizadevali za mir v Siriji in Jemnu.
Iran: Na kritike se ne odgovarja s sekanjem glav
Iranski predsednik Hasan Rohani je danes ocenil, da Rijad na kritike na svoj račun ne bi smel odgovarjati s sekanjem glav. V iranski vladi pa so poudarili, da zaostrovanje odnosov z Rijadom ne bo škodilo Iranu ali njegovemu razvoju.
"Na kritike se ne odgovarja s sekanjem glav," je ob srečanju z danskim zunanjim ministrom Kristianom Jensenom v Teheranu danes izjavil Rohani. "Upam, da bodo evropske države, ki se vedno odzivajo na zadeve s področja človekovih pravic, izpolnile svoje dolžnosti," je dodal. Rohani je še poudaril, da Savdska Arabija ne more skriti zločina, ki ga je storila s sekanjem glave klerika, s tem, da prekine odnose z Iranom.
Zaradi usmrtitve so jezni iranski protestniki v nedeljo napadli in zažgali savdsko veleposlaništvo v Teheranu in njen konzulat v mestu Mašhad na severovzhodu države. Zaradi tega je Rijad prekinil diplomatske odnose s Teheranom.
Tiskovni predstavnik iranske vlade Mohamed Bager Nobaht je danes ocenil, da to ne bo škodilo Iranu ali njegovemu razvoju. Poslabšanje odnosov s Savdsko Arabijo "ne bo imelo nobenega vpliva na iranski narodni razvoj", je dejal Nobaht.
Obenem je vnovič kritiziral usmrtitev Nimra. Kot je dejal, je bila izvedena na način, kot usmrtitve izvaja skrajna Islamska država. Rijad je z njo skušal popraviti politične neuspehe v regionalnih konfliktih, je dodal predstavnika iranske vlade.
V Iranu in Iraku še naprej protesti, Bahrajn prekinil vse letalske povezave z Iranom
V Iranu in Iraku pa se še naprej zbirajo ljudje na ulicah, ki odločno kritizirajo usmrtitev šiitskega klerika Nimra al Nimra.
Bahrajn pa je danes prekinil vse letalske povezave z Iranom, potem ko se je že v ponedeljek zaradi zaostritve odnosov med svojo zaveznico Savdsko Arabijo in Iranom odločil za prekinitev diplomatskih odnosov s Teheranom. V mestu Sitre pa je zaradi usmrtitve al Nimra demonstriralo več sto šiitskih protestnikov, na katere se je policija spravila s solzivcem in šibrovkami. Nekateri protestniki so metali molotovke.
KOMENTARJI (110)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.