Znanstveniki ameriške vesoljske agencije Nasa so zaznali nove dokaze, ki kažejo, da na Marsu v najtoplejših mesecih teče voda. To pomeni, da bi lahko bila verjetnost življenja na tem planetu bistveno višja.
Znake, da na Marsu voda obstaja, je Nasa odkrila sicer že pred več kot desetletjem, vendar pa so dosedanja odkritja kazala, da gre večinoma za vodo v obliki ledu oziroma za vodo, skoncentrirano na polih planeta. Danes predstavljeni dokazi pa govorijo o vodi v tekočem stanju, kar je bistveno bolj pomembno za morebitne žive organizme.
Gre za to, da so na zadnjih posnetkih z Marsa vidne temnejše lise v obliki prstov, za katere domnevajo, da se vlečejo vzdolž pobočja enega od kraterjev na planetu. Te se pojavijo le v določenih delih leta in izginejo v drugih. Fenomen pa je podoben zamrzovanju in taljenju vode v rečnih strugah.
''To je najboljši dokaz tekoče vode na Marsu doslej,'' je dejal geofizik Philip Christensen na današnji novinarski konferenci Nase. Znanstveniki sicer domnevajo, da je v primeru, da tekoča voda na Marsu dejansko obstaja, ta zelo slana. To bi pojasnilo, zakaj tudi pri zelo nizkih temperaturah ne zamrzne.
Biologinja in geokemičarka z univerze v Indiani Lisa Pratt, ki je tudi nastopila na Nasini konferenci, je pojasnila, da so ta odkritja zelo pomembna, saj bi na njihovi podlagi lahko domnevali, da na Marsu morda živijo organizmi, ki so prilagojeni na življenje v okolju, kjer se spreminjajo letni časi.
''Če bi na Marsu obstajali razvijajoči se organizmi, ne vidim razloga, da se ne bi mogli prilagoditi na to, da so viri na razpolago zelo kratek čas v le enem obdobju leta. Hitro se razcvetiš, narediš, kar moraš in se vrneš v mirujoče stanje,'' pravi Prattova.
KOMENTARJI (132)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.